Светът

IES ENERGY BRIEF: Предложения за тръбопроводи предефинират отношенията между Изтока и Запада в Близкия изток

09/2020, pipeline-journal.net

Сър Исак Нютон в своя „Principia Mathematica Philosophiae Naturalis“ казва, че за всяко действие (сила) в природата има друга сила – еднаква и противоположна. Докато Израел обмисля да адаптира към нови условия десетилетния нефтопровод Ashkelon – Eilat, се среща с множество възможни противоположни реакции, не всички в стратегическия интерес на обсадената страна.

Тръбопроводната система за суров петрол Ashkelon – Eilat – управлявана от Europe Asia Pipeline Company (EAPC) – се състои от три тръбопровода. Най-големият от тях е 42-инчов тръбопровод с дължина 254 км, свързващ нефтеното пристанище Eilat на брега на Червено море с петролното пристанище Ashkelon на брега на Средиземно море. Два допълнителни тръбопровода захранват рафинериите в Хайфа и Ашдод.

Поради бързо променящите се геополитически съюзи в региона напоследък и най-вече процъфтяващите отношения между Израел и Обединените арабски емирства, както и нарастващото участие на Израел в спора за изключителната икономическа зона между Турция и Гърция заради  претенции на конкуренти за енергийните резерви в оспорваните води на Източно Средиземноморие, тръбопроводната система за суров петрол Ashkelon – Eilat придоби ново и засилено стратегическо значение.

Тези статии, анализи и коментари са възможни само благодарение на вашата съпричастност и дарения, които са единствените гаранти за независимост и обективност в работата на екипа на Алтернативи и Анализи.
Подкрепете ни.




Сделката с ОАЕ „отваря много врати и възможности“, заяви изпълнителният директор Izik Levi от компанията Europe Asia Pipeline Company за медията Foreign Policy в началото на септември. Вече няма бариера, обясни той, за транспортиране на петрол от Персийския залив през тръбопровода и към Западно Европейски пазари.

Инициативата за смяна на предназначението на тръбопровода – този път за пренос на петрол от Персийския залив до Европа – се подкрепя от всички съюзници в антитурската коалиция. В крайна сметка, ако идеята се осъществи, тя ще ограничи значението на тръбопровода Киркук – Джейхан, като по този начин ще се намали до минимум ролята на Турция на световните енергийни пазари.

Под управлението на президента Реджеб Тайип Ердоган Турция се стреми да се утвърди като водеща сила в региона. Неговата политика на неоосманизъм включва агресивна намеса в области, които преди са били под контрола на някогашната Османска империя.

През ноември 2019 г. Ердоган установи обща изключителна икономическа зона (ИИЗ) със северноафриканската държава Либия, обхващаща широчината на Средиземно море и пресичаща право през териториалните води на Гърция.

През януари тази година израелският премиер Бенямин Нетаняху подписа споразумение със своите гръцки и кипърски колеги за тръбопровод от Източното Средиземноморие (EastMed) за доставка на газ от газовите находища на трите държави до Европа през Крит. EastMed е планиран офшорен-сухоземен газопровод от 1900 км, който директно свързва източно-средиземноморски енергийни ресурси с континентална Гърция през Кипър и Крит. Проектът, който в момента е в процес на проектиране, ще транспортира природен газ от офшорните газови запаси в басейна на Levantine  към Гърция и заедно с тръбопроводите на Poseidon и IGB към Италия и други европейски региони.

https://www.pipeline-journal.net/news/pipeline-proposals-re-define-east-west-relations-middle-east

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Подкрепете и проекта Алтернативата на alternativata.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *