Кремена Кунева, ДБ: За година и половина събрахме 75 реформаторски настроени депутата в Парламента
Коалицията ДБ-ПП е нужна и е поискана от обществото още на предишните избори. С ПП имаме едни и същи цели, но и по-различна идеология. Но има времена, в които преди да установим леви ли сме, или десни, е редно да установим нормалност, каквато в България в момента липсва. Ние сме в пандемична корупция с критично неудовлетворителна образователна система. Затова е важно да се обединим и защитим евроатлантическата позиция.
Всички промени не се случват от днес за утре. Ако са бързи, не са промени. 90-91 г. БСП говореше същото като Герб в момента: „Само ние можем да управляваме и само ние сме експертите“. И отне време до 98-а да се сформира истинско реформаторско правителство. ЕС, Валутен борд, НАТО са все неща, които са ни помогнали да вървим в по-добра посока, но извън това България не се развиваше добре и не осигуряваше ред, сигурност и справедливост. Това коментира в студиото на Алтернативата Кремена Кунева, депутат от ДБ.
За година и половина събрахме доста голяма сила и имаме 75 реформаторски настроени депутата в Парламента. Една промяна се изстрадва. Нормално е процесите да отнемат време.
Надявам се да видим Божанков в листите.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Вярвам, че ако лидерите на политическите партии, наред с партийните дейци, решат да се коалират финално, ще направят крачка назад с егото, защото ако искаме да се обединим с повече хора в сектора и граждански организации, трябва да дадем възможност гласът им да се чуе.
Има доста НПО, които изпитват нетърпимост и отвращение от политиката. Обидите по техен адрес през последната седмица в Парламента не спомагат за обединението. Гражданското общество трябва да се развива.
Последният Парламент не беше безполезен, защото показа ясни разделителни линии, които последните години бяха замитани; показа ясно кой на коя страна е. Приеха се и редица закони. ДБ сме единствените, които водехме конструктивен диалог, когато беше нужен, и се опитвахме да работим. Не може непрекъснато нещо да се критикува, а да не се предлага по-добро. А това се случва при редица закони. Най-важното, което разбрах в Парламента, е, че политиката има нужда от хора, а не само от професионални политици.
Негласувалите промените в Закона за домашното насилие не представиха нито един правен аргумент. Всичко, което свършиха, е една популистка политическа кампания. В него не се споменава нито пол, нито трети пол, нито джендър, нито ЛГБТИ, нито текстове от Истанбулската конвенция и за мен остана загадка защо дискусията мина натам. Това беше бакалски тефтер, разделен на две – да помогнем ли на хората или да трупаме дивиденти за предстоящите избори. 30% от нашия Законопроект беше превенция, защото по-важно от това да обгрижваме жертвите е да не допускаме да се превръщат в жертви. Ползват се изтъркани опорки, за да възпаляват част от публиката. Единственото, което щеше да осигури този закон, е сериозна реформа.
Мисля, че Президентът може да покаже на обществото колко му е важен Закона за гл. прокурор, като даде на Парламента още малко време, за да влезе на второ четене, коментира в заключение депутат Кунева.