Няма нормален бюджет за 2023 г. заради президента Радев
Да учим ГЕРБ на коварни хватки е все едно да учим Меси на футбол. Не мисля, че някой е изненадан от днешния им ход. Не знам доколко имаше шанс предложеният кабинет – това е само в главата на лидера на ГЕРБ, но от наша гл. т. беше ценно да формулираме предизборна програма, която се наложи да се преформатира, да се подредят и степенуват приоритетите. Това представи на българските граждани ясно изработена алтернатива, като всеки един избирател може да сравнява кандидатите. Участвахме само с експерти, защото усещането беше, че е добре да се наблегне на експертния профил на предлагания кабинет, в който присъстваше само една по-ярка политическа фигура – на Асен Василев. Много от хората вътре са предложения на ДБ. Името ми беше спрягано за министър на икономиката, но не мога да бъда ръководител на хора. Изпирането на имиджа на Борисов не е търсено обстоятелство. Идеята бе да се свърши работа на българските граждани. От средата на 21-ва година сме в бюджетно-екстрени ситуации. Тогава трябваше да се ревизира нормално приетият бюджет, бюджетът за 22-а беше приет чак след първо тримесечие, което не върши работа на България, коментира в студиото на Алтернативата депутатът от Демократична България д-р Георги Ганев.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Не играехме политически игри, а гледахме да се свърши работа и подходихме най-колегиално дори с колегите от ГЕРБ. За нас това не е безплатно удоволствие.
Това, което ще се разгърне като събития, ще повлияе изборите за местна власт. Вариантът наше управление с подкрепа от ГЕРБ щеше да е сложен. Сега ще е по-ясно разделението и за ПП-ДБ някои кампании ще станат по изяснени, но не съм сигурен, че това е добре за държавата.
Има единодушно отхвърляне на данък свръх печалба, опит за връщане на ставки по ДДС към нормата от 20% и сериозно се разглежда мярката да се изтегли 100% дивидент.
Няма да има сериозен проблем до края на 23-та година и на касова, и на начислена основа дефицитът да е в рамките на 3% от тези 184 млрд. лв. БВП. Наблюдаваме планиран исторически рекорд на разходите за издръжка, вкл. текущи ремонти и поддръжка на пътища. Все още не сме чули на какво се дължат тези 3.4 млрд. лв. увеличения на разходите за издръжка. Те също могат да бъдат съкратени с много.
Напълно реалистично е увеличението на БВП с почти 20 млрд., най-вероятно ще е малко повече от планираното.
В момента България се намира в т. нар. пълна заетост – по отношение и на трудовия ресурс, и на другите, с които се борави. Самият факт, че държавата може би ще изземе по-малко от тези ресурси за нейните си цели, ги освобождава за частния бизнес – т. нар. ефект на изтласкване. Идеята ни е да понамалим някои разходи на държавата, което означава, че ще има повече за частния сектор, чийто основен проблем е, че няма хора и че нямат ресурса за разширяването на производството. Положителните сценарии са силно подценени, а отрицателните – надценени.
И друг път сме изпадали в рецесия. Експресните оценки за ЕС и Еврозоната показват, че има нарастване на БВП дори при първо тримесечие на т.г. Възможността европейската икономика да не влезе в рецесия силно се увеличи. Това трябва да доведе до ревизия за очакванията ни за българската икономика, каквито и БНБ е направила.
Има възможност бюджетът да бъде приет и без правителство. През 21-ва това стана без правителство, а бюджет’ 22-ра се случи в условията на загубило доверие правителство, така че ситуацията не е безпрецедентна. Реалистично е да очакваме гласуването на бюджета. Да влезе в сила в началото на юли е напълно оперативна цел. ГЕРБ са длъжни да предложат на гражданите управленска алтернатива, защото те биха предпочели да има правителство. Няма нормален бюджет за 23-та заради президента Радев. Той забрани на сл. правителство да внесе нормален бюджет, когато си му беше времето и си имаше парламент – през октомври, посочи в заключение д-р Ганев.