Поклоненията са важни като истинска форма на национална памет
Белене е едно от местата, където беше убит свободният човек, а може би и най-драматичното и най-дълго съществувалото място. Събрах предимно документи и свидетелства на преминали през лагера. Визуалните свидетелства са били унищожени, затова бях изненадан, когато намерих снимки на младежи, изпратени там през 58-а – някои дори заради западна музика и облекло, така че това е съпоставка между документите и разказите. Лагерът е последният, създаден от комунистическия режим през 1949 г., защото преди него има създадени 80 лагера, и е закрит, когато умира Сталин. Открит е наново през 56-а, когато избухва Унгарската революция. Закрит е през 59-а формално, а всъщност е преместен край Ловеч, който пък лагер е закрит 62-а година, но Белете е открит отново през 64-а. Третият му период е до 77-а г., като на територията му има общежитие за хора, които не са с присъда, а са изселени (ок. 120 души) – напълно незаконно. Открит е отново през 84-а г. по време на възродителния процес. Просъществува до 87-а. Оценката ми е, че там са загинали около 200 души, но много са освобождавани, когато е било ясно, че ще умрат. Документите са непрекъснато фалшифицирани. Това коментира в студиото на Алтернативата Борислав Скочев, автор на книга за Белене.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Не разбрах защо поклоненията не бяха подновени след края на епидемията. Важно е, че сега Христо Христов и фондацията му „Истина и памет“ се заеха да ги възстановят, както ги беше възстановил отец Кортезе. Поклоненията са важни като истинска форма на национална памет. Те са по важни от всяка задължителност, дори от паметниците. Вероятно държавният глава няма да се ангажира с подобна кауза, а и не знам дали ще е приет добре там, защото е свързан с БСП. Позицията му за Украйна също ще е неприемлива. Но и останалите политици нямат място там. Лагеристите там са били от целия политически сектор и не трябва някоя политическа партия да си присвоява правото да ги представлява. Разбира се, всеки може да отиде, но по възможност скромно, със смирение и без да се опитва да държи речи.
Веднага след Освобождението в България по руска инициатива и с руски средства се построяват около 150 паметника, вкл. Докторския тук, докато паметниците на българските поборници се строят много трудно. От решението да се издигне един паметник до неговото откриване минават между 15 и 40 години – усилия на две поколения. И това е обединяващото и истински исторически ценното.
Институтите за национална памет в бившите социалистически страни имат и други функции освен осигуряването на достъп до изследователската работа и съхраняването на архива на службите за сигурност; те имат функция по издирване на първоначално разследване на престъпленията и предаване на прокуратурата, а тук по инициатива на Цацаров КС отмени удължаването на давността, която да тече след 89-а за комунистическите престъпления. Това го има в другите соц страни. Тогава тази функция за реабилитация на жертвите на един Институт за национална памет отпада, коментира накрая авторът.