Трябва да си създадем прецеденти, защото Възраждане ни изправи до стената и това не може да се търпи
Имаме редовно правителство и редовен парламент и това не е никак малко. Случилото се през последните 2,5 години е тежка аномалия, която ни накара да живеем в период на конституционно изключение каквото е служебният кабинет и фигурата на президента. Натрупаха се грешки и популистки законопроекти. „Хаосът“, в който в момента се намираме – коалиционно и ротационно правителство, всъщност е постижение и напредък. Наблюдава се ред в хаоса – президентът зае мястото си по конституция, която му беше дала възможността практически да работи срещу конституцията. Крайно време е да видим някакъв по-сериозен проект за промяна в нея. Изведнъж се заговори за конституционната промяна като приоритет. Допреди няколко седмици не беше това приоритетът. От много разумни, осъществими и разбираеми за огромна част от обществото конкретни политически цели, които си останаха валидни, изведнъж се премина към гранд идея, каквато е промяната на Конституцията. Но инструментите за постигане на малките и конкретни цели вече ги имаме – това е редовното правителство, а за другото – не са. Тези неща се сблъскват и изискват друго мнозинство. Не знам дали моментът е подходящ за такова голямо начинание, заради натрупаните проблеми от служебното правителство. Това ми идва малко в повече, създава излишно напрежение и отнема ресурси, коментира в студиото на Алтернативата политологът доц. Светослав Малинов.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Създава се усещането, че е по-скоро тактическа маневра, отколкото добре премислена стратегия. За Христо Иванов, изобщо да ДБ, със сигурност е приоритет. ДПС ни изненада донякъде приятно с оттеглянето на Пеевски, което показва сериозни намерения.
Наблюдавам следната асиметрия: всъщност правителството доста добре си работи, а партиите, които уж трябва да задават дневния ред, са много по-хаотични. Трябва да се направи скромен дневен ред, свързан с дейността на правителството и парламента, и да се търси съгласие по конкретните неща. Може би този дневен ред няма да е много дълъг. Говорим за бюджета за тази година. След 3-4 месеца ще започне работата по бюджета за следващата. Паралелно виждаме дейността на правителството относно Украйна – съвсем различен геополитически приоритет, и дотук виждаме сигурен консенсус за реда на задачите. Вече имаме бюджет, в който пътят към Еврозоната е прокаран и не се оспорва от стоящите зад правителството партии.
Не си спомням случай да са се излъчвали две кандидатури за еврокомисари. Явява се един кандидат по предложение на правителството, ходи на изслушвания, след което получава одобрението на парламента. Но понеже остава само една година, никой няма да се отнесе към това кой знае колко сериозно, а и ресорът не е ясен. По този начин просто намаляват залозите.
Мисля, че [общият кандидат за кмет на София на ПП-ДБ] трябва да бъде подкрепен, но трябва да заслужи подкрепата на всички колебаещи се чрез ясни послания, свързани с произхода му. За мен е много по-важно, че партиите отстъпиха и се отказаха от тежко партийно присъствие. Вчера дори на конференцията нямаше политически лидери. Кандидатът не се идентифицира плътно с лидерите и централите, което е рисково, но на мен ми изглежда по-сполучлив ход за София. ГЕРБ трябва да изкара човек, който да не е типичен партиец, да отвори палитрата и да направи по-необичаен ход.
Можехме да си нямаме върховенство на правото и без Русия. В началото на 90-те не бяхме правни, а политически фундаменталисти. Оказва се, че всичките ни политически импулси е трябвало да бъдат ръководени от това, че трябва да стават на основата на върховенството на правото.
Възраждане преминава граници, които досега не бяха преминавани, макар да помним Атака, но Сидеров беше свръхактивен извън Парламента. Ние нямаме прецедент на подобен тип санкциониране на реч на омразата. Не е лесно, защото това са политици, избрани от хората, затова и имат имунитет, но той е функционален, когато правиш определени неща – говоренето не е част от функциите им. Добре е да потърсим прецеденти навън и да видим дали Конституцията ни позволява подобно санкциониране. Прецедентите се създават не от политиците, а от журналистите, от правната система. Сега трябва да си създадем прецеденти, защото Възраждане ни изправи до стената и това не може да се търпи. Ядосан съм на Парламента, защото в рамките му можеха да се вземат веднага максимално остри санкции от самото му ръководство, дори ако трябва да се промени правилникът. Моментът беше изпуснат. Техните кукловоди си отиват. Путин няма да е президент следващата година – няма ресурс да остане. На част от „възрожденците“ главата и сърцето им са в Москва. Смекчаването на проявите им всъщност идва от президента. Без да нарушава конституцията, той подкрепя това руско разбиране за света и дори разпалва страхове. Не мисля, че това застрашава стабилността на правителството, но създава напрежение в обществото. Правителството по-скоро се сплотява от действието му. Поведението на Радев бе извън мярата да се проявява злонамереност, коментира в заключение доц. Малинов.