България

Събирането на средства от зрители променя правилата на играта, но не е устойчиво

В Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) имаме много силни журналисти и имам честта да председателствам борда. Държим моделът на управление да е нейерархичен. Броят на членовете ни расте и съм убедена, че има голяма енергия, особено в младата колегия, да се опитваме да правим журналистика през морални принципи. Българските журналисти често са поставени пред въпроса с какво се идентифицират: с медията, с ръководството ѝ, с поведението ѝ в общата медийна среда и до каква степен се идентифицират вкл. с колегите си. Има проблем както с разбирането на лоялността към институцията, така и с лоялността към принципите на професията ни. С издигането а Хекимян от партията, която държи София в продължение на десетилетия, е важно да анализираме не толкова неговата личност, а по-скоро отношенията между политическа партия и частна медия, тръбяща, че е независима и обективна. Това е брутална демонстрация от страна на ГЕРБ, че ключът за избора им на кандидат е в лидера им. Виждам опит на Борисов да си върне на медиите. Правил го е многократно. Наблюдаваме симптом на властова демонстрация и на това, че ГЕРБ е в състояние да влияе върху медиите, коментира в студиото на Алтернативата Ирина Недева, председател на АЕЖ.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Прекалената внезапност на кандидатурата му всъщност ни изправя пред въпроса за злоупотребата с директорската позиция в медийната сфера. В днешния сутрешен блок на bTV колегите завършиха с това, че те самите имат въпроси към Хекимян и някъде там намериха тона. Има грешно разбрана лоялност и грешно разбрана самозащита в полето нашата професия, което ни лишава от естествена самокритичност. Но връщам се на шамара срещу медиите с издигането на директора на една от ключовите телевизии. Ако ще говорим за това какво би дало независимост на една медия, е редно да обърнем внимание на един парадокс още от появата на частните медии в България – видяхме възход в подобряването на медийната среда до влизането ни в ЕС, след което рязък спад. Оказа се, че сме с двата крака в парадокса „зависимост на частни медии“. В един момент се оказа, че една национална медия може да бъде по-независима от една частна. Да си собственик на медия в България е сложна задача.
Социалните мрежи променят всичко. Медиите очевидно имат друга роля и друга логика на съществуване. Събирането на средства от зрители действително променя правилата на играта, но то също не е устойчиво. По този начин не може да се гарантира една непрекъсната постъпателна, трудна и времеконсумираща работа, примерно, на разследващ журналистически екип.


Собственикът на медията – издателят – трябва да е буферът между финансовите потоци и журналистите, защото в противен случай е възможно журналистът несъзнателно да започне да избягва определени теми, които могат да накърнят интереси.
АЕЖ се финансира с грантове, но грантовете за създаване на медийно съдържание създават допълнителен проблем – те имат начало и край, което не работи. Отчетността много зависи от донора. В ЕС уеднаквяването на стандартите води до пълен ужас както за писане на проект, който да бъде спечелен, така и за отчитане.
Това, което видях като модел в САЩ, беше, че всяко радиопредаване започва със спонсорска заставка, в която няма никакъв елемент на прелъстяване, примерно чрез музика, а е по-скоро информация и регулярен мониторинг за това дали спонсорството и рекламата в корпуса на медията влияят върху съдържанието. Абсолютно сигурна съм, че зрителите заслужават качествена журналистика, посочи в заключение Недева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *