България

Не бива да се допуска земеделска земя да се използва за фотоволтаични проекти

Ситуацията с дерогацията е смешна и безкрайно объркана – липса на компетентност и невежество на много нива. Случаят с Лукойл е типична игра на бакалница: дължат едни пари и не ги плащат; ние започваме процедура по наказание, та казват, че ще си платят и ние се връщаме обратно. Това е безизходица, която е срамна. Цялата работа е, че Лукойл се бори да си запази някакъв пазарен сегмент и статус, защото се готви за продажба. И с действията си напред-назад се мъчи да стабилизира пазарното си положение в България. Срамно е, че за толкова време не успяхме да ги принудим да си плащат данъците тук. Сред енергийните експерти вече има установено мнение, че някои от сегашния кабинет са зависими от Лукойл. Има хора, които получават пари от тях. Анализът на политиките и ходовете на правителството говорят твърдо за финансова зависимост и корупция. Няма проблем с алтернативните доставки на петрол. Въпросът е, че технологично на рафинериите им нужен период от до месец, в който трябва да пренастроят системи и съоръжения, т.е. създава се риск за ограничаване на доставките на петрол на вътрешния пазар. Но цялото производство на петрол остава като резервно гориво в България, т.е. сме 100% независими от тяхното производство. Следователно можем да въведем дерогацията незабавно. По принцип в есенно-зимния период такива преходни процеси са опасни. Ето, оказва се, че ремонтът на ПАВЕЦ „Чаира“ не може да завърши две години. Няма такова невежество в управлението на бранша, коментира в студиото на Алтернативата инж. Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ).

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940



Като член на ЕС България никога няма да има дефицит на електроенергия. Понеже има голямо търсене на електроенергия в региона, цената на борсата расте. Но да стигнем до временни ограничения в електрозахранването е много малко вероятен сценарий. Има периоди, в които е по-изгодно да внесеш електроенергия, отколкото да я продаваш и в системата ни това се случва. Внасяме електроенергия поради глупостта на предходните ни енергийни министри Николов и Христов. Когато трябваше да се охлади инвестиционният интерес при фотоволтаиците, те нехаеха, защото не разбираха отрасъла. Критично големите размери на фотоволтаиците създава проблем в системата и тя работи дебалансирано. Те принуждават базовите централи АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица-Изток да намаляват мощностите си или да спират, влошавайки икономическите им характеристики. И когато волтаиците угаснат в 6 часа, Централното диспечерско управление започва да моли конвенционалните централи, но те го нямат, защото цял ден не са работили. За да загреят, им трябват от 6 до 8 часа. В такива периоди цената на електроенергията скача до 700 лв. на мВт/ч, защото няма предлагане, а това е вечерният връх. Би трябвало да се сложат квоти или лимити в производството, каквито в България няма. Тук имаме фотоволтаична пандемия. Трябва да се плаща за това, че някой се мъчи да пласира енергията от волтаиците, строени без план като в джунгла.
Не бива да се допуска земеделска земя да се използва за фотоволтаични проекти, защото има безкрайно много други площи. Президентът наложи вето в Закона относно либерализацията на пазара. Има група политици с интереси в областта и те строят фотоволтаици, притискат енергийните компании да ги присъединяват без мисъл за последствията и затова сме на тоя хал. От 2015 г. от БЕМФ предлагаме развитие по квоти въз основа на възможността на системата да ги поеме. Никаква чуваемост.
Другото безкрайно невежество на управляващите – престанете да говорите за затваряне; кажете: „ТЕЦ-овете ще работят на пазарен принцип.“. Дайте им право да се състезават и те ще си оптимизират разходите. Могат да бъдат конкурентноспособни.
АЕЦ Белене ще има в един момент. Могат да бъдат изградени модерни технологии, напр. малки модулни реактори. Площадката е перфектна за производство на водород, който да се транспортира в Европа. В момента най-скъпият енергиен продукт е зеленият водород. Ядрените проекти изискват партньор – доставчик на технологии и ноухау и т.н. Повече „Росатом“ не може да ни е партньор.
В БЕМФ сме разработили т. нар. ядрената доктрина по години – какво и по какъв начин би трябвало да се изгражда с оглед към 2050 г. да нямаме въглеродни емисии. Разписано и ясно е накъде ще се развиваме – ВЕИ-та, хидро- и ядрени централи при балансираното им развитие. Политиците влагат пари в проектите, като си мислят, че ще спечелят. При това развитие обаче само ще си изгубят парите, но не го разбират.


Всяка страна е суверенна да си реализира политиките на акцизи и вносни мита относно внос на стоки и услуги, особено енергийни. България не налага т.нар. монополен акциз затова, че тази тръба е наша. Можем да наложим такса. Вече мина една проверка на ЕК и това се смята за легитимно. Като на българин този акциз ми достави огромно удоволствие. Газпром ни набутаха с проект, който никога няма да изплатим – 70 години е срокът за възвращаемост на „Турски поток“ – тотална загуба. Сега има шанс да бъдат вкарани повече пари в бюджета на държавата. Схемата, която би могла да се реализира, е да си прихващаме количества от този природен газ за наше потребление. И Сърбия, и Унгария са наясно, че проектът е гробница за българската енергетика и че акцизът е единственият начин да се получат компенсационни приходи от него. Сегашният енергиен министър действа разумно, но е подложен на изключителен външен натиск. Решенията му не са автономни – на министерството, – а са наложени отвън.
Спонсорирана електроенергия трябва да получават хората под някакво ниво на бедност, т.е. енергийно уязвимите. Големият проблем е, че с тия промени в законодателството няма готовност за този модел. Общините и Министерството на труда и социалната политика трябва да поемат ролята си в процеса, а на тях им е сложен и не го разбират, посочи в заключение инж. Хиновски.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *