България

Идващото младо поколение ще е първото след ВСВ, което ще е малко по-бедно

В абсолютна стойност парите нарастват и стават все повече поради факта, че инфлацията е висока през последните две години. Концептуално, това е поредният Бюджет, който изпуска възможността да се направят някакви промени, защото през последните 23-4 години макроикономическите показатели на България са на добро ниво и тя може да си позволи да прави реформи. Последните по-съществени са правени от правителството на Костов. Чрез представянето на Бюджета правителството показва визията си за развитие. А залагането на реформи изисква по-дълго време. Чудесно е, че се увеличават пенсиите, но през 2050-а се очаква българите да сме под 5 млн., а работещите почти ще се изравнят с пенсионерите. В момента се губи смисъл хората да се осигуряват. Дупката в бюджета на НОИ се увеличава с всяка година. Реформата трябва да се заложи през Бюджета, коментира в студиото на Алтернативата финансистът Пламен Данаилов.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Догодина разходите за пенсии ще бъдат д 2.5 млрд. повече, а в рамките на следващите три години ще вземем близо 30 млрд. лв. нов дълг. Нужно е увеличаване на личния принос в пенсията. Най-големият проблем е демографската криза и трябва да му се обърне специално внимание. В България абортите са колкото ражданията и по това трябва да има ясна политика. Имаме и над 200 хил. двойки с репродуктивни проблеми. Затова приветствам бюджета за здравеопазване да се увеличи. Нужни са и превантивни мерки.
България получава до 200 млн. лв. от концесии всяка година. Ако държавата ги задели за всяко дете да получи висше образование, тези 3 хил. за 18 години ще са около 10 хил. лв. Концесиите са от природно богатство, което принадлежи на всички ни. Такъв тип политика липсва в Държавния бюджет. Ако се продължава със същата тенденция, идващото младо поколение ще е първото след ВСВ, което ще е малко по-бедно. Жилище за 4-членно семейство в София в момента е над 400 хил. лв. Може да има охлаждане на лихвите, но колко хора могат да извадят 400 хил.? На европейско ниво лихвите са доста по-ниски, сравнено със САЩ. Там догодина се очаква тенденция към леко намаляване, която ще последва и в Европа. Не е проблемът във вземането на заеми, а какво се прави с тези пари.

Чисто икономически е интересът на Австрия и Нидерландия. Ние отговаряме на условията и можеше вече да сме в Шенген. Въпрос на борба на икономически лобита е, а не на политика. Докато за Еврозоната не отговаряме и ако бъдем вкарани, ще е чисто политически решение. Преди 2026 г. няма да можем да отговорим на икономическите критерии.
Винаги съм инвестирал в недвижими имоти. Биткойните са спекулативен актив, посочи в заключение финансистът.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *