Конституцията и промяната в КПКОНПИ са добри стъпки, но започва и трудният процес по избор на регулатори
Износването в момента на лидерите е по-бързо, защото времето в политиката се промени. Преди ако един мандат е бил четири години и предсрочни избори са били по-скоро изключение, в последните две години имаше избори през няколко месеца. Ако човек е в кампания или на плакат през няколко месеца, естествено е той да омръзва по-бързо на хората. Вероятно износването се дължи и на това. А смяната на поколенията още не се е осъществила или поне поколението, което аз представлявам, в момента не е водещо в политиката, но пък участва активно, така че има повод за оптимизъм. Има две групи. Например БСП има силни структури и там хората по-скоро разчитат да бъдат посочени или побутнати – нещо което не е много приятно за гледане. Другият вариант е човек да потърси сам своя път, което като че ли е по-успешният вариант. Около президента има и добри експерти, но те също търсят закрила. Идва време за по-друг тип политика, коментира в студиото на Алтернативата Явор Божанков, депутат от ПП-ДБ.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Отборът, с който съм в момента, не се затваря в балон, т.е. работи с повече проучвания и сондажи. ДПС е затворена система и излизащото от тях често е дезинформация. Допускам, че понякога е умишлено. Все пак те имат политици като Кючук, които искат да развиват модерна либерална политика. Това пространство има огромен потенциал, но се нуждае от ново модерно лице, което да е носител на тези идеи.
Бяхме в ситуация, в която буквално оцелявахме, в безизходица. В кампании никой не питаше в каква посока ще върви държавата, въпросът беше ще има ли правителство или отиваме на нови избори. В този смисъл мнозинството си изпълни функцията. Идват по-големите въпроси – може ли това мнозинство да проведе качествени реформи, да даде по-дълга перспектива от следващите девет месеца и спокойствие на държавата. Големите опасности бяха преодолени.
Когато имаш ВСС и квалифицирано мнозинство от 2/3, ти си длъжен да осигуриш избор на орган. Има риск човек като види, че си е постигнал основните цели, има риск малко да се поуспи. Въпросът с корупцията стои най-вече при изпълнителната власт. Имаме промяна в Конституцията, но тя ще има форма, когато имаме промяна и в съответните закони. В момента изпълнителната власт е в режим на самоконтрол, тъй като никой няма мнозинство и комфорт. Това не е зле, но не е и системно решение. Конституцията и промяната в КПКОНПИ са добри стъпки, но започва и трудният процес по избор на регулатори.
Оказа се, че по-голямата част от местната власт не е свикнала и няма готови проекти, защото по-рано е трябвало да получи благословия, да целуне ръка, за да получи финансиране. Но тя бързо свиква, че вече има друг ред в страната. В крайна сметка мандатът ни не е за революция, а за политика, която трябва да търси консенсус и съгласие.Една от големите победи, която също остана необяснена, е, че поне в това пространство коалицията ПП-ДБ успя да обедини хората и се даде възможност да се влияе на националната политика така както не можеше до скоро. Затова вярвам в обединението. Рискът е в това да не се надгради и да не продължи. По-критичните някак си дотягат, а по-консенсусните лека-полека си пробиват път, посочи в заключение депутатът.