АкцентБългария

Опасявам се, че за следващ патриарх ни готвят един църковен Радев

Църквата трябва да плаща, защото в крайна сметка трудово-правните отношения са валидни за всички ни. Има постановка, че църквата се отчита на държавата само за средствата, които получава като издръжка на свещениците, но непочтителното, граничещо на моменти със скандала писмо на синода до НАП твърди, че едва ли не това е грубо вмешателство на държавата. Въпросът е какво получава БПЦ срещу своите имоти. На един от последните си събори църквата взе решение да се състави единен имотен регистър на собствеността на БПЦ. Не ми е известно да има такъв. Инак би следвало човек лесно да разбере какви имоти има тя. Примерно за Пловдивска епархия се твърди, че при обявените в регистъра имоти наемите са твърде странни спрямо това, което имат като собственост. Същевременно за тези наеми не се плаща данък, защото, по твърдение на църквата, те били дарение. А това са търговски отношения, за които църквата трябва да плаща данък на държавата. Бих поставил и въпроса кога НАП ще влезе в Главно мюфтийство, защото е много интересно да се види накъде и как върви паричният поток там. А нека не си правим илюзиите, че няма политическо влияние, коментира в студиото на Алтернативата журналистът д-р Горан Благоев.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Преди държавата даваше субсидии на църквата и това беше вид подпомагане. Сега нерегламентираните давания на свещеника продължават ли и ако продължават, защо продължават. Това именно е сивата икономика в църквата. Събраните дарения се отварян от комисия, която е от църквата. От църковните среди съм чувал приказката „Сговорни монаси и в петък лъжат.“. Това са безотчетни пари.
Все още нямаме детска болница. Къде е социалната дейност на църквата? Няма един църковен приют както е при католическите или протестантските църкви. А колко протестантски пастори направиха кервани, за да носят помощи на Украйна. За православни свещеници не сме чували.
Питаме патриарх Неофит ли е писал посланието си. Това има много голямо значение, защото той май и в момента е във ВМА, т.е. почти сигурно е, че не е писано от него. А знае ли съдържанието, знае ли какво излиза от негово име? Защото подозрението ми е, че някой се опитва като за последно да лъска имиджа на патриарха и това не е коректно. А там агресорът страхливо не е назован. Това е послание на един от членовете на Светия синод, а не цялата църква и самия синод. Съмнявам се, синодът да завива на Запад. Вече няма толкова агенти на ДС, Господ почна да си ги прибира един по един. Остават трима. Но тези хора си вкараха своите протежета в синода. В момента, в който ситуацията се обърне и Русия започне да доминира, Светият синод ще си извади отново, образно казано, петолъчките.
За мен категоричната ясна позиция е – Русия е агресор, руският патриарх не може да благославя агресорите – това, което направиха цариградският патриарх и гръкоезичните църкви. Ние сме пак половинчати. Опасявам се, че за следващ патриарх ни готвят един църковен Радев – ние ще си мислим, че е прозападен, а всъщност ще е поредното руски прокси. Твърде смелата ми хипотеза е, че църквата спокойно може да се управлява от наместник-предстоятел три години. Но има и достатъчно категорично настроени проруски митрополити. Единици са тези, за които можем да допуснем, че няма да са сляпо предани на Русия, посочи в заключение д-р Благоев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *