Генералният ни проблем не е самото законодателство, а липсата на капацитет за прилагането му
Всички финансови институции, които имат обороти с институционални инвеститори от Западна Европа, търпят щети; особено големи компании, имащо операции в Източна Европа, се съобразяват с такива новини като попадането на една държава в сив списък – нещо като по-лошата аналогия на кредитен рейтинг. Поради репутационни рискове някои банки, застрахователни дружества и пенсионни фондове ограничават операциите си с България заради попадане в този списък, някои дори преустановяват работа. Списъкът е сив, а не черен, защото България се е ангажирала с приемане на законодателство, т.е. проявява активна позиция, че ще вземе мерки, което означава, че сме под активно наблюдение. Но нещата отнемат време, коментира в студиото на Алтернативата икономистът Евгений Кънев. Важно е парламентът да промени и приеме някои закони, свързани с улесняване работата на ДАНС, а самата ДАНС да изгради адекватен капацитет за справяне с тези задачи, защото в момента тя по-скоро е агенция за събиране на информация и разчита на други органи като МВР, ГДБОП и прокуратурата за привличане на обвиняеми във връзка с откритите нарушения. Но когато няма такава връзка между отделните органи за правоохраняване, а причините за това са политически, то няма и как да има ефективно противодействие на тези събития, свързани с пране на пари. Не съм оптимист, че скоро ще решим казуса предвид факта, че в България това е генерален проблем – не самото законодателство, а липсата на капацитет за прилагането му. Това е и причината да бъдем толкова години с механизъм за наблюдение на правосъдната система – защото тя не работи.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Престъпленията на 21 в. изискват изключително подготвен ресурс. Няма как хора, които не са обучавани и са с ниски заплати да го имат. Неслучайно проблемът със службите в момента е на дневен ред. Това означава изграждането на адекватни кадри.
Със сигурност новината не е добра и не помага, а пречи за вход в Еврозоната. Не мисля, че е фундаментален проблем това да се случи през юли догодина. Проблемът, е че е много вероятно да не успеем да покрием критерия „инфлация“ до юни и това е причината премиерът Денков да поиска малко по-късно замерване на показателите – към октомври. Надявам се на компромиса, постигнат от Хърватска, която беше приета под условие, стига да правим реформи и да имаме траен тренд на намаляване на инфлацията.
Това е правителство, което постигна най-много по интеграцията ни – не само по изискванията на ПВУ, не само, че бяха направени конституционните промени, не само, че влязохме наполовина в Шенген. Но от него се очакват чудеса е това непонятно неразбиране за възможното да се случи в политиката за толкова малък срок. Няма причина да смятаме, че няма от 1 януари да сме 100% в Шенген. Зависи как ще се развият изборите в Австрия.
Пране на пари ще рече легализиране на пари, получени по незаконен начин, така че да станат законни. Случва се в секторите, където има най-слаб достъп на данъчни. Идеята е да се имитират законни обороти, каквито реално не съществуват, посочи в заключение икономистът.