АкцентБългария

Създаваме движение, обединяващо множество организации. 97% от българите не искат ГМО

Тъй като ГМО не е добра дума, европейското лоби реши да намери нов термин – нови геномни техники. Храната не е само средство, за да не умрем от глад. Тя е културно наследство, поминък, история. През 2019 г. ЕС каза, че тези нови геномни техники са ГМО, защото има промяна в гена. При досегашните ГМО би могло да има прехвърляне на ген от един организъм на друг. При новите геномни техники може прехвърлянето/разместването да е в самия вид – напр. от пшеница на пшеница. Такова нещо обаче в природата не се случва. Промяна при лимеца например има, но тя е еволюционна. Но случващото се в лабораториите е революционно – скъсяват се десетки хиляди години до няколко месеца – година, коментира в студиото на Алтернативата Светла Николова от сдружение „Агролинк“.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


В природата няма нищо, което да не е във връзка. Всеки ген отговаря за няколко признака. И ако искаме да повишим добива, то друг признак в растението е взаимосвързан. В живите организми няма нищо излишно, което да може да се реже от генетиците. То е създадено, за да бъде цялостно. Ако отрежем нещо, то променяме нещо друго. И тази връзка в повечето от случаите е обратно пропорционална.
ЕС предлага обещания, които да бъдат облечени в закон. Зад този регламент стои огромно агрохимическо лоби – четири мултинационални компании, които дирижират цялата хранителна верига. Когато контролираш хранителната верига, ти контролираш живота и това е притеснително. Няма да имаме биологично земеделие – никой не е създал система как да бъдат опазени земите, които не са с ГМО. Гените прелитат с вятъра и пчелите. В този смисъл всичко ще бъде необратимо замърсено. Много страни поставиха въпроса за патентите в земеделието. 1600 патента има с новите геномни техники. Те не са готови за пазара, но вече има заявления. Проблемът е, че патентното ведомство, включващо 39 държави, не е под егидата на ЕК. Другият проблем е методиката, по която се установява, че дадено растение е модифицирано чрез тази техника – тя едва ли ще е достъпна и производителят няма да знае какви семена точно купува.
Позицията „въздържал се“ на България бе предизвикана след протестите и нашата пресконференция. Останалите държави го поддържат не само заради пари, а и заради контрол. Не само че не се намалиха пестицидите и хербицидите, а се и увеличиха.
Създаваме движение, което обединява множество организации. Позицията на България не може да бъде изразявана само от министъра. Тя трябва да бъде представена от политиците. 97% от българите не искат ГМО. В България няма отглеждане, но има внос на ГМО – предимно във фуража, т.е. през месото хората консумират ГМО и това трябва да е указано. Наблюдава се колебание по темата и това е и поради недостатъчната информираност на европейските депутати, които трябва за един месец да вземат решение, уточни в заключение Николова.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *