Бих се радвала следващият здравен министър да няма дълга биография
Сутринта бях на протест, организиран от фондация „Даная“. Даная е момиче, което трагично загуби живота си и ние до ден днешен не знаем защо това се случи. Предполага се, че има изключителни лекарски пропуски. Майка ѝ дари органите ѝ. Но как гражданите ще имат гаранции, че ще са защитени, когато медицинският надзор, който трябва да направи проверка на случилото се, се отказва от собствената си проверка и назначава нова. Проверките в „Майчин дом“ завършиха с пренаписване на три вида доклади до министъра и с уволнението на извършилия проверката инспектор, защото не я беше направил достатъчно блага за и. д. директора на „Майчин дом“, коментира в студиото на Алтернативата Десислава Николова, журналист от в. “Капитал”.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Проблемът се нарича „феодализъм“, допуснат да се случва в здравната система. Говорим за държавните болници, чиито директори са назначени от ГЕРБ. Директорите на държавните болници са свързани с медицинския университет в съответния град и обикновено се явяват шефове на катедра или шефове на дружеството. Целият професионален път оттук нататък и на лекарите, и на сестрите зависи от този човек и това са малки феодални владения във всеки град; зависи от морала, от честността, от желанието на съответния директор как ще се управлява тази болница. Случаят с проф. Хинков показа, че здравните министри не могат да се справят с феодализма. Парламентарната здравна комисия задължи министъра да не уволнява шефа на Пирогов – нещо, което до момента не се беше случвало. Междувременно от всички политически сили защитиха директорите на „Пирогов“ и „Майчин дом“. Това е политически чадър.
Късата кадрова скамейка на ГЕРБ предполага хора с много дълги биографии в здравния сектор. Бих се радвала следващият здравен министър да няма чак толкова дълга биография. Ако си толкова голям експерт, частният сектор ще те глътне на секундата. Опитваме се осветляваме тъмните кътчета на здравеопазването, защото вярваме, че няма да е все така. В списъка „Капитал“ битуват хора, за които нещата може да са законни, но не са морални. Това не трябва да продължава. Уби се надеждата за промяна в сектора.
В момента от 65 държавни болници само 16 са с заплати 2000 лв. на лекар и 1500 на сестра. Останалите не могат да достигнат това число. Една зле управлявана болница като „Александровска“ беше наградена с още пари да си харчи; русенската болница си наема рентген и мамограф за три години срещу 560 хил. лв.
Проблемът с кадрите е работа на здравните власти. Очаквам от новия министър да не бъде чак толкова дългогодишен експерт. Дори да има много смели хора в сглобката или смели хора в здравния сектор, те трудно биха могли да изплуват през политическата шапка. Затова не съм оптимист. Но вярвам, че хората имат съпротивителни сили. Трябва да дадем на специализантите и младите лекари перспектива, посочи в заключение Николова.