АкцентБългария

Справянето с дезинформационните кампании и хибридната активност не е въпрос на законопроект, а комплексно усилие

Законопроектът [за ограничаване на рисковете от дезинформационни кампании] все още не е внесен, а качен за обществено обсъждане, което е правилния подход за такава важна и деликатна тема. Качен е на сайтовете на партиите от коалицията. Отзвуците са разнообразни. Това не е първият път, когато внасяме подобен законопроект – говоря още откакто бях министър, както и в предизборната програма, така че не сме се сетили сега за дезинформацията. В контекста на предстоящи европейски избори тя избуява през тролски ферми и групи от сайтове, способни да наклонят везните в една или друга посока. Затова с цялото съзнание, че трябва да сме много внимателни, изготвихме промените, позволяващи задължаването на социалните мрежи да прилагат конкретни мерки за идентифициране на тролски ферми – т.нар. координирано неавтентично поведение. В момента от Фейсбук не са достатъчно прозрачни на ниво държава. Искаме да прилагат мерките и да докладват, коментира в студиото на Алтернативата депутатът Божидар Божанов.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Не бих казал, че това е нещо като продължение на скандала с Телус, макар нещата да са свързани. Единият от критериите за установяване на тролски ферми е, че те координирано докладват легитимно съдържание. На този етап е твърде пресилена идеята това да се криминализира. Евентуално може да се мисли в посока организаторите, но без регулация няма да съберем обществена подкрепа, а е и твърде рязка стъпка. Даваме възможност на държавата да криминализира тези рискове. Опитваме да „ударим“ парите и то не непременно да ги спрем, а когато решат да използват рекламни мрежи, за да монетизират фалшивите новини, да разкриват, така да се каже, кой стои зад тях; да са длъжни да предоставят на рекламните мрежи информация за юридическото и физическото лице и, съответно, рекламните мрежи да са длъжни да я предоставят на КЗК или КРС, за да може да се направи анализ, какъвто в момента не можем да направим. Така би могло ДАНС да предприеме съответните действия, ако лицето е в България. Ако е свързано с РФ, то автоматично става заплаха за националната сигурност. Но не предвиждаме някой чиновник да отсича коя новина е фалшива и коя – не и да блокира сайтове.
Във връзка с регламента КРЗ получава доста нови правомощия. Ако някой автоматично бъде определен като трол и бъде изтрит, той има право да обжалва и то не пред Фейсбук, а пред независима трета страна, която е арбитър.
Справянето с дезинформационните кампании и хибридната активност не е въпрос на един законопроект, а доста по-комплексно усилие, включващо служби и юридическа комуникация между институциите, за да са подготвени преди да настъпи дезинформационният наратив. Например от време на време се въртят снимки на призовки. Тъй като системите на резерва и запаса са на тетрадки и, за да си обновят информацията, те не правят служебен достъп до регистрите, за да я съберат, викат хората да им я кажат. И всяка такава рутинна бележка може да бъде снимана и качена онлайн. Затова е нужна предварителна проактивна комуникация – такъв капацитет трябва да има изграден в държавата по всички флангове. Но най-важният механизъм за противодействие е образованието, което е дългосрочна мярка. За съжаление има много реклами, които не отговарят на действащия закон за електронната търговия и никой не носи отговорност за тези нарушения.
Надявам в САЩ Асен Василев да е дал ясното послание на Мета, че не могат да продължават така. По времето на правителство „Петков“ сме се срещали с тях по същите теми, само че нуждата от такава регулация произтича от това, че казват „да, добре“, а после нищо не правят, защото им вреди на търговския интерес. Твърдят, че балансират, но на практика всички, дори аз, виждаме препоръчано фалшиво съдържание. За съжаление подходът им е, че имат директен канал за докладване на фалшиви новини. Нека не ходим по този тънък лед, а да адресираме проблема от другия му ъгъл – те имат цялата налична информация и могат да направят т.нар. граф на връзки между потребителите. Фактът, че не го правят, говори, че очевидно доброволно няма да стигнат до висока ефективност. Затова и предлагаме регулацията.
Руската заплаха изглеждаше някак далечна, но през последните две години е абсолютно реална и законопроектът и пример за действие в тази посока. Приехме и доста закони, ограничаващи руското влияние в енергетиката. За реформите в службите говорим от доста време. Следващата седмица предстои да приемем Скрининг за чуждестранни инвестиции, в който изрично е записано, че инвестиции от Русия и Беларус задължително подлежат на скрининг и най-вероятно са риск за националната сигурност.
Всички обвинения [свързани с МЕУ] срещу мен и К. Петков са абсолютно несъстоятелни. Истината е, че не е имало какъвто и да било натиск, посочи в заключение депутатът.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *