Българският медиен регулатор си харесва Путин и е зле миришеща помийна яма
В четвъртък и петък има Среща на върха в Брюксел и се предполага, че България ще бъде представена от новия министър председател Габриел. Интригите са си типично наши – никой не управлява без ясно подписано споразумение. Говори се за смяна на министри, но не съм чул да се обсъжда бъдещият еврокомисар, а в останалите страни темата е с висок приоритет. Важна част от изкованото миналата седмица европейско законодателство е създаването на Европейски борд на медийните услуги с представители на страните членки и ЕК – своего рода регулатор. Много страни членки не харесваха идеята за такъв европейски медиен закон. Дори развитите страни не харесват прекалената регулация, затова и не бяха малко усилията законът да бъде лишен от съдържание. Прекалената власт на платформите поставя медиите в неблагоприятно положение. Сега публичните медии ще бъдат задължени за разкриват източниците си на финансиране на всяко ниво, вкл. публичните програми, а територията е много непрозрачна. Ако това не се извършва, Бордът ще трябва да си влезе в ролята, което за България е от голяма необходимост, коментира в пряка връзка за Алтернативата Георги Готев, главен редактор на Euractiv.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
В Украйна всички сайтове, които публикуват дезинформация, биват сваляни, но те са във война и не изчакват съдебно решение за такъв тип стъпки. При нас има много фалшиви медии с неясни собственици, които си стоят необезпокоявани, защото за българския регулатор това не е интересна тема. Евентуалната намеса на европейския регулатор е някакъв шанс. Не трябва да съществуват т.нар. поръчкови материали – от журналистите се очаква да вършат работа в полза на обществото, не на чорбаджията. Българският медиен регулатор си харесва Путин и не си върши работата. Той е зле миришеща помийна яма.
Очакването е, че в следващия ЕП съотношението на силите ще е по-неблагоприятно за т.нар. проевропейски сили и е възможно по темата „Война и мир в Украйна“ да се формират коалиции, които не почиват на традиционното разделение ляво-дясно. Идват тежки времена и ще е трудно да се разчита на общоевропейски решения, посочи в заключение журналистът.