АкцентСветът

Повишените военни разходи няма да предизвикат инфлация, защото ще влязат в производството

Една икономика влезе ли във военен режим, рядко излиза, например икономиката на САЩ. Навсякъде по света има конфликти, макар и не пълномащабни. 30 години Европа не се е грижила за отбраната си, разчитайки на САЩ. Когато Русия анексира Крим , евръсюзниците са похарчили 1.47% от БВП. Тази година се очаква да се постигнат така бленуваните 2% по данни на НАТО. Но тези цифри ще продължават да растат. До момента ЕС е отпуснал на Украйна €35.5 млрд. за военни доставки – най-големият донор. Не смятам, че в близките години ще има конфликт, но провокации от страна на Русия не е изключено да има. Европа се готви за нова отбранителна индустриална стратегия, а не за нападателна. Съществува и план, основаващ се на система, използвана при ваксините по време на Ковид – единни складове. Говори се и за промяна кредитната политика на Инвестиционната банка, за да се финансират проекти, свързани по неотложност с превъоръжаване. Европа е изправена пред нови предизвикателства – например да трябва да уеднакви оръжейната си система, коментира в студиото на Алтернативата макроикономистът Георги Найденов.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Напрежението се нагнетява и провокации не са изключени. Не смятам, че повишените военни разходи ще предизвикат инфлация, защото ще влязат в производството. Надявам се да не стигаме до крайни мерки. Източният фланг на НАТО е изключително важен и това се осъзнава от всички, но ние продължаваме да не се държим като равноправна част от него, като така губим доверие в партньорите. Затова и се банят новите технологии, които сме поръчали. В Европа предстои институционален сблъсък – трудно взема единно решение по определени политики, например трябва ли да влезем във военновременна икономика. Тя обаче трябва да спре да разчита изцяло на САЩ и да помисли за себе си, развивайки военната си промишленост.
Не съм чул разходите за отбрана да са повлияли на социалната политика, вкл. в България, така че бюджетите могат за се завишат. При случващото се на политическия терен можем да позабравим Еврозоната през 2025 г. Нека не изключваме възможността за поредна изборна спирала. Сътресенията са налице – инвеститорите продължават да ни заобикалят. Пари в държавата има, въпросът е каква е функцията на държавата при преразпределянето им. България е малка и трябва да се храни с външни инвестиции. Провокации ще има, а дезинформационната война, на която не противодействаме, скоро няма да приключи. За целта Европа трябва да е единна и самодостатъчна, посочи в заключение макроикономистът.

 

 

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *