Не можем да претендираме за членство в Шенген и Еврозоната, без да се зачитат основни права като правото на собственост
Досегашният режим казваше, че се подписва споразумение при съгласие между 2/3 от ползвателите на земите. Режимът, който беше променен в четвъртък, вече казва, че споразумение се подписва с 2/3 от земята в съответното землище заедно с 2/3 от собствениците, т.е. вече не се изисква единодушие. Това има няколко ефекта – 1/3 от земята се разпределя с административен акт и без оглед мнението на собствениците на земеделска земя. Като собственик единият вариант е да сключите договор за наем със съответния земеделец, който ще я обработва; другият вариант е, че дори земята да няма договор за наем, тя ще бъде разпределена с административен акт за ползване. Това означава, че собственикът няма да има право на глас и така се нарушават конституционните му права. Законът ще окаже сериозен ефект и върху малките ползватели, което означава, че 1/3 от тях могат да бъдат изтласкани и големите ползватели ще решат къде да обработват и така неплодородните терени ще останат за малките. А един от основните мотиви за приемането на този закон беше защита правата на малките земеделци.
Всяко доброволно споразумение е по-добро от служебното разпределение на земята. Когато има споразумение между всички ползватели, между тях има равнопоставеност и се зачитат интересите на всички, коментира в студиото на Алтернативата Евгений Орашъков от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940