АкцентБългария

Частната лекарска инициатива е двигателят на процеса в здравеопазването

Решението на КС за лимитите на болниците означава, че се връщаме към началото. Когато аз въвеждах болничната помощ, в здравно-осигурителния модел нямаше никакви лимити, а индикативни стандарти. През 2004 г. те бяха превърнати в регулативни, т.е. в твърди лимити, което ще рече дискриминация по време и място за хората със здравно осигурителни права. НЗОК има множество механизми, за да планира и реализира дейността си. Лекарите през 2000 г. бяха около 29 хил. и сега пак са толкова. Последствия ще има, защото ще се върне в системата механизмът за конкуренция. В касата има достатъчно ресурси, за да не се стигне до фалити, коментира в студиото на Алтернативата д-р Илко Семерджиев, на два пъти министър на здравеопазването.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Галя Кондева наследява незавидна ситуация – министър Хинков провали почти всички възложени му стратегически задачи. Той така и не проведе конкурсите за университетските болници с мотива, че му е наредено от премиера, но така самият той се превръща в закононарушител. Министърът е едноличен орган на държавна власт и трябва да бъде подкрепян. Сега се очаква блокаж на дейността.
През март по регламента на ЗПФ започва бюджетната процедура за следващата година. Д-р Кондева трябва да върне макрорамката където е била – не трябва да се отстъпва от завоювани позиции. Бюджетът на НЗОК не зависи от политиците. Но бюджетът на общественото здравеопазване, който се управлява от държавата в лицето на МЗ тази година загуби 1.4 млрд. лв., като министър Хинков сам призна, че не разбира от финанси. Когато публичните разходи са по-малко от изискуемите, нарастват частните разходи – т.е. ще доплащаме повече от джобовете си. Системата все пак издържа, въпреки лошото си управление. Как да се постави Касата в конкурентна среда, като няма кой да изпълнява ролята на конкуренция?!
2000 г. стартирахме здравното осигуряване с над 5500 общопрактикуващи лекари. Днес са паднали почти до 3500 – това е оголване на точките за достъп до здравеопазване. Как ще са доволни хората, като 2000 точки за контакт им ги няма?! МЗ не може да планира кадри за обучение и специализация. Това е лошо управление. Трябваше да има приватизация и капитализиране на болниците. Частната инициатива на лекаря е тази, която движи процеса. Поне 20 години не е имало адекватно управление.
Министър Хинков загуби 188 млн. лв. по ПВУ за т.нар. протонен център за лечение на онкоболни, преимуществено деца. Тези пари могат да бъдат заделени от държавния бюджет и новият министър би могъл да го направи. Протонното лечение е много по-щадящо от лъче- и химиотерапията. Изтървахме и спешната помощ, т.е. отново изтървахме безвъзмездно еврофинансиране. Корупцията е преодолима навсякъде, но само с ясни правила, посочи в заключение д-р Семерджиев.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *