АкцентБългария

Военната ни индустрия е изоставена от 30 години. Дори рафинерията в Бургас няма защита

Войната в Украйна промени мисленето по отношение на воденето на война. Технологичната промяна на бойните действия се развива със скорост, която никой не е очаквал. Но най-неподготвени, за съжаление, се оказаха нашите хора от МО. За да се произведе едно военно изделие, се изисква много време. Нужна е и гаранция, че след това някой ще го купи. А военната ни индустрия е изоставена от 30 години. Войната вече се води предимно с дронове, а не с конвенционални средства. Фирмата ни е създадена преди 60 години, за да задоволява нуждите от специална електроника и макар да е една от най-добрите в света, изделията ни винаги са били на втори план, коментира в студиото на Алтернативата Петър Георгиев, собственик на „Самел-90“.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Никой от специализираните ведомства не е дошъл да види какво произвеждаме. Заплатите на всички ведомства идват от Бюджета, а той се пълни от българските фирми. Имаме изделия, чрез които се пази цяла държава в Персийския залив именно от дронове. А у нас дори рафинерията в Бургас няма защита. Писали сме писма до всички ведомства, отговарящи за националната сигурност на България, но до ден днешен нямаме отговор. Именно евтините масови дронове правят белите, защото всеки може да закупи подобно изделие, да му сложи граната и да го пусне над една рафинерия, която струва стотици милиони и ефектът е убийствен. За съжаление ние сме непознати в собствената си държава. Имаме най-доброто съоръжение за охраняване на конвои. Всички фирми в СБОИ се изхранваме от износ – със сателитните фирми сме около 50 000 души.
Парите, които в момента Европа отпуска за оръжейната индустрия, т.е. за увеличаване капацитета на заводите – това нещо не може да стане без участието на държавата и всяка фирма се спасява поединично. Не можем да правим самолети, но много от нещата ги можем и ги правим по-добре от останалите производители. А всеки чужденец пита дали това, което ще поръчва, го има на въоръжение в армията ни. И като разбере, че го няма, как да го купи?, реторично запита в заключение Георгиев.

 

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *