В Североизточна България голяма част от жените не участват в работната сила
Смешно и абсурдно е човек да вярва, че ученето приключва с формалното образование. Човек се учи през целия си живот, но в това отношение българите не са много. На опашка сме в ЕС по показателя за учене през целия живот. Сега показваме ново дъно. 13 пъти по-малко хора продължават образованието си след завършване. Спадът тръгва по време на Ковида, но държавите в ЕС, за разлика от нас, наваксват. Липсват стимули за включване в пазара на труда. Пари се харчат основно за осигуряване на директна заетост. Проблемът е при хората с по-ниско образование. Работодателите оценяват най-вече общуване на български език. Говорим за големи групи нискообразовани хора. Хората до 35-годишна възраст, които нищо не правят, са около 200 хил. Най-голямата взаимосвързаност е с образованието, коментира в студиото на Алтернативата Зорница Славова, старши изследовател в ИПИ.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Друг проблем е застаряващото население. В Североизточна България голяма част от жените не участват в работната сила, което пак е свързано с образованието. В момента тече най-мащабната програма по ПВУ за обучение. За четирите години на действие трябва да се обучат 500 хил. души на дигитални умения и не само. Такъв мащаб досега не е имало. Целият план обаче буксува. Готвим се за второ плащане, а би следвало към този период да очакваме шесто.
Около 40% от безработните си търсят работа през Бюрото по труда, което е твърде малко. Основният аргумент е „нямам време“. По-надолу се появява и че транспортът е скъп или липсва транспорт. Вероятно играе роля и заетостта в сивата икономика. Ниското образование трябва да се бори през МОН. Трудно е да се върнат децата в училище. От ИПИ се борим за дуално образование. След осми клас няма никакво кариерно ориентиране. Виждаме и че над половината ученици (по ПИЗА) са функционално неграмотни по математика. На дъното в ЕС сме по индекса за дигитални умения. Популизъм е да се удовлетворяват исканията на масите, които обикновено са за пари. Държавата няма свои собствени пари, посочи в заключение Славова.