Добрите идеи решават проблемите, а за тях винаги се намират повече пари
Георги Готев, журналист от Euractiv Bulgaria:
Всички кандидати за еврокомисари трябва да бъдат гледани под лупа, защото ЕП трябва да покаже характер и мускули пред бъдеща ЕК. Изслушването продължава около три часа. За трети път научното портфолио се възлага на българка: 2019 г. – Мария Габриел, сменена от Илияна Иванова, а сега дойде редът на Захариева. В случая на последната на евродепутатите направиха впечатление двете къщи, с които тя се беше сдобила по едно и също време, докато беше външен министър през 2018 г.
В правомощията на депутатите е да ѝ задават въпроси по всички теми, вкл. свързани със съпричастността ѝ към построяването на „Турски поток“ и др. Въпросите са предварително проиграни. Възможно е обаче тя сама да се издъни. Виждали сме този сценарий с Румяна Желева, но мисля, че тя е имала време да се подготви, а и ЕС няма нужда от излишни скандали.
Вероятно ресорът ѝ се възложи по инерция.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Леона Асланова, консултант и експерт по иновации:
От гл. т. на глобалния свят иновациите са съвременният най-важен сегмент и България си ресора. Изборът на ЕС обаче е много проблематичен, защото го оставя за пореден път в ръцете на държавата с най-лоши показатели в Европа, дори продължаваме да ги влошаваме, вместо да заложи на сигурното и да избере еврокомисар например от Швеция. В началото си мислехме, че това би могло да ни помогне, но не се получи. Просто изборът на еврокомисар е наднационален. Но дали Европа осъзнава, че в момента е в търговска война със САЩ и Китай. Формулировката „иновации“ е погрешна в голямата си част. Стратегията на ЕС за иновации е архаична спрямо Индия, Китай, САЩ. Никой не казва какви проблеми ще решава Европа и чрез кои иновации. Належащи за ЕС са демографската криза и фактът, че е най-бързо затоплящият се континент, а прехода към зелена енергия беше опропастен.
Първият приоритет на бъдещата еврокомисарка би трябвало да бъде олекотяване и отпадане на регулаторната и административната тежест, а Захариева предлага още по-тежка рамка, вместо да ускорим иновациите, ние ще ги спънем и убием. Ресорът „иновации“ изисква знания или на технократ визионер, или макроикономист с експертиза. Захариева не е нито едно от двете. Всички сектори, в които е работила са в тежка системна криза.
Погрешно е разбирането, че само стартъпите са иновативни. Най-сериозната иновативност се случва в развойните центрове към университетите, академиите на науките или в големи корпорации. Правенето на нищо от страна на Захариева означава, че цялата икономика на континента ще потъне, а и ние с нея. Комично е да казваме, че повече пари решават проблемите. Добрите идеи ги решават и за тях винаги се намират повече пари.
На дъното сме, защото имаме неправилно разбиране за потенциала на иновациите у нас и за това, че те ще дойдат само от стартъпи, а не от жизнена екосистема, в която всеки компонент е на мястото си. Държавата има роля да създаде модерна инфраструктура, върху която да се случват иновациите. Икономиката на знанието и участието на България в нея не се е случило. Така е и с ЕС.