АкцентБългария

Една от причините за разочарованието от демокрацията е, че тя не постига обещаното от нея

Нещата започват да стават проблематични при преминаване от малките общности към големите, защото в политическия живот се срещат много големи общности, конкуриращи се за ресурса власт. Така малките общности остават без възможност да направят или да кажат нещо така, че да бъдат чути. Те се изолираха вътре в себе си – образуваха се малки групи, които влизат в отношения, полярни едни спрямо други. Така те станаха многобройни, една или няколко политически сили с ясна и изчистена идеология са невъзможни. Все още сме в първичен бульон на демокрацията и трябва да се изработят нови модели за взаимодействие. Дори в ПП-ДБ има разногласия по всяка точка. Не виждам готовност за компромисна позиция. Подобно втвърдяване е новост от последните две-три години. Самите електорати, особено този на ПП-ДБ отказват да приемат компромиси, коментира в студиото на Алтернативата проф. Райна Гаврилова, културолог от СУ.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Една от основните причини за разочарованието от демокрацията е, че тя не постига обещаното от нея. Има вътрешно противоречие между либералната и консервативно-либералната позиция, което няма как да бъде разрешено. На електората отдавна му омръзна липсата на постижения.
Ако за САЩ все още имам някакъв оптимизъм, то е защото там все още все пак самата структура дава надежда, че там може да има независимо и ефективно правораздаване. За България съм я загубила.

Познавам умни и честни симпатизанти на ГЕРБ, които вървят след хаотична и стихийна политика, очевидно водена от извънполитически съображения. Защо хората са толкова раздробени на поляризирани и изострени лагери? Вина за това има дигиталната революция, която може да се сравни само с печатната такава. Всички разбраха всичко! И изведнъж хората масово се отвратиха. Тласъкът към промяна може да дойде от два сектора – бизнеса и гражданското общество. Защо след 2006-7 г. добрите не излъчиха харизматични лидери?!

Съдебната власт и полицията са отдавна превзети и много от служителите им се възпроизведоха. Омразата е непродуктивно чувство, докато продуктивното негативно е гневът. Гневът обаче често се съчетава с чувството на безпомощност – често явление при децата и тук липсва продуктивно поведение. Подобно чувство допълнително се усилва от електронните медии, посочи в заключение проф. Гаврилова.

 

 

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *