Защо не се интересуваме от собствено производство на газ? Защо няма нито един депутат, който да говори за това
Българският проблем със суровините си има своя история, различен от проблемите на ЕС. Добре е да си кажем какви са и недостатъците в Европа, довели да Брекзит и последвалите събития: технократичното третиране на всички проблеми, където същественото се оставя настрана и се гледа формата. Зеленият преход е абсолютно наложителен; излишно е да се оспорва глобалното затопляне, което ще доведе до сериозни и финансови проблеми. Дали е натурален или продуциран, ефектът за нас ще е един и същ. В началото ЕС реши, че трябва да е лидер, докато нямаше тази възможност. Откривам дълбока некомпетентност дори сред европейски депутати и председатели на комисии. Лошото с експертите в администрациите е, че биват чувани само когато това, което казват, се харесва на технократа.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Да приемем, че възобновяемата енергия е суровина; могат да се намерят способи тя да стане плавна и да се регулира. За да стане това възможно в догмата на поетия курс, тя може да се произвежда само в Китай, която произвежда без изобщо да се съобразява с квоти. Така се получава изкривяване, в което губещата страна е ЕС. Затова се печатат пари, коментира в студиото на Алтернативата Николай Качаров, главен изпълнителен директор на Енергиън Египет.
Странно е да си забраниш да финансираш военна машина, която не спазва международните правила и удря с все сила съседна страна и същевременно да не промотираш и да разбереш същността на въпроса колко е важно да имаш собствена енергия. Това, което Европа направи е да намали консумацията си, а не да увеличи производството си. Например италианците с мораториум за добив на нефт и газ тръгнаха да ги търсят по Африка и Близкия Изток. И оттам парадоксът – вече не съм зависим от Русия, но вече съм зависим от други и все така не разрешавам собствено производство.
Това е емблематично за цялата европейска политика в тази област. Откакто управлява Мелони, тя леко и постепенно успя да върне търсенето и производството на газ, до две години ще върнат и петрола. България пък е краят на парадоксалната линия. Имаме потенциал и като че ли никой не се интересува от него. Не схващам защо не се интересуваме от собствено производство на газ. Защо няма нито един депутат, който да говори за това?! Как Кипър, който има 200 млн. годишна консумация на газ и много по-малко население и в един сложен контекст с Турция все пак успяха да мотивират търсене и намиране? До такава степен е парадоксално, че от 15 години този газ стои под земята и никой не иска да го изработи, защото Кипър няма пазар и не е свързан с останалите. Дори когато икономическата перспектива не показва реална принадена стойност от новооткрит газ – дори тогава Кипър е способна да мотивира инвеститори да дойдат да го търсят. Докато ако у нас се открие газ, той ще бъде директно вързан към европейската мрежа. Не печелят всички – само способните да не намерят девет пъти, но да намерят на десетия, който да им избие разходите. Но малки и средни фирми не могат да си позволят да търсят дълбоки резерви. Трябва да се мисли глобално – за какво служи енергетиката, на какво помага, защо е необходима за секторите и т.н., посочи експертът.