Жертвата на имотния балон е младото поколение, което обричаме на робство. Не знаят с какво се захващат
САЩ са на ръба на рецесията; Германия по всяка вероятност е; Франция е закъсала и проблемите ѝ с бюджета са идентични с нашите. Напълно възможно е Франция да завлече цялата финансова и банкова система на Европа и отново да влезем в европейска дългова криза. Тя е в безизходица и финансовите пазари казват, че може кризата да не им се отложи. Франция на ръба е повторение от 2011 г.; държавният ѝ дълг вече става високорисков, почти на нивото на Гърция. Имаме криза, която вече започва лекичко да подклажда и е въпрос на време да изгърми. Китай също навлиза в тежка рецесия. Цените вече се сринаха 30-35% – икономиката е полуудушена, банковата система – сериозно закъсала, а най-големите строители също. Строителната фирма „Евъргранде“ е с размерите на българската икономика и тя банкрутира. Китай вероятно е най-зле в момента. Тръгна и криза от Япония, където ЯЦБ. Целият свят се клати и е на ръба. Мъск говори, че иска да отреже 1-2 трлн. от бюджета на щатите, което бързо ще катурне икономиката – ще има тежък рецесионен процес. Англия икономически също е много зле. В цялата тази криза България влиза с най-малка задлъжнялост – дължим го на добрата фискална политика на Борисов. Но пък за някакви си пет години сме удвоили дълга си. Няма как да се изпревари инфлацията. Тя винаги застига разходите и започва да ги изпреварва. Покрай това всеки народ би обеднял, коментира в студиото на Алтернативата проф. Красимир Петров, финансист и преподавател.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Мерките на МФ ще гарантира тежка инфлация и ускоряването ѝ. Изходът, за съжаление, е затягане на колана – фискална дисциплина. С разходи държавни към прогрес не става. Разходите водят само до безумна инфлация. Проблемът е, че преди три години изпуснахме контрола и юздите.
Баснословните цени на имотите са по причина, че бюджетният дефицит се финансира чрез държавни дългове. Предходния месец ипотечните кредити у нас са 800 млн., за следващия са 500, т.е. банките раздават луди кредити, народът тегли като обезумял, което си е балон, който до няколко месеца ще гръмне и ще ни се стъжни ситуацията на макроикономическо ниво. И потенциално фискалната дупка спокойно може да се удвои или утрои. 35-40% от икономиката ни е зависима от българския пазар. Имаме десетки институции, които печелят и се облажват от този балон и няма нито една институция, която да излезе срещу него. Жертвата е младото поколение, което ние обричаме на робство. Те ще изгорят, защото не знаят на какво се хващат, посочи проф. Петров.