Въпросите на Витоша трябва да се решат с граждански натиск и решаваща роля на медиите
Времето за решение за Витоша отдавна е настъпило и за съжаление такова няма. Конференцията под надслов „Време за решение“ не може да взима решение. Една от важните теми е финансирането на п.п. „Витоша“. Дирекцията към парка не е към МОСВ, а към МЗ, ИАГ, чиито финанси могат да се приравнят към коледно тържество на малка фирма. При този ресурс какво да очакваме. Три пъти отлагахме дата на конференцията. Паркът е един от първите от подобен тип в Европа и темата е съществена не само за софиянци. На конференцията обединихме проблемите в шест теми. Първата беше „Опазване на природата“. На Витоша човек не може да се качи без МПС. Пътищата се обърнаха на паркинг. Такава е структурата под Витошката яка, че човек е задължен да влиза в центъра с кола, което предизвиква задръствания по всичките радиали. Най-големият проблем е липсата на идеи и желание да се приемат решения, коментира в студиото на Алтернативата арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Общественото обсъждане на Новия план се проведе през 2015 г., на което присъствах. Имаше кратко 15-минутно обяснение. Написах коментар по него и го дадох като препоръки. 10 години план, финансиран с европейски пари, няма. Процедурата е в МОСВ. Причини има и в качеството на плана. Три министерства и Столична община казаха: „Това е планът, който поискахме, нека министърът го одобри.“. Сега ги няма.
Решенията са дадени като проектопредложение; раздадени са на всички участници в конференцията. Не смятам да спираме. Намерението ни е предложенията да се коригират и до края на годината ще ги изпратим до всички министерства, ведомства, общини, депутати за становища и ще ги направим публични. Въпросите на Витоша трябва да се решат с граждански натиск с важна роля на медиите в него. Трябва да се преосмисли управлението на природния парк. За да имаш резултат, трябва да си решил въпроса от кого ще го търсиш. Едно от предложенията е такса вход. Но е съществен въпросът кой би събирал парите. Най-добрият вариант би бил държава, община и посетители да се съчетаят. Частните инвеститори също би трябвало да имат принос. Когато се обсъждаше таксата, идеята ѝ беше да ограничи лични МПС, то тогава от трите лифта два работеха. Сега вече тя е не ограничаваща, обираща хората. Наистина е време за решения, посочи арх. Диков.