Възможно е така направеният бюджет да е допълнителен натиск да има редовно правителство
Г-жа Петкова не е бюджетар. Въпросът е работа ли е на сл. правителство да вкарва бюджет в подобна политическа обстановка. Държавата няма да остане без бюджет, ако сл. правителство не вкара такъв. Ние сме пред демографска катастрофа. Съгласно предвиждания на НСИ, след 25 години ще сме около 5 млн. с 2 млн. пенсионери. Каква е политиката на държавата да промени този тренд на развитие? Каква е философията на Петкова? Така представен бюджетът поставя под риск валутния борд, защото влизаме в дългова спирала; предвижда през следващите три години да изтеглим нови 22 млрд. дългове. Това само по себе си не е толкова стряскащо, важно е за какво ще отидат тези пари. Така, както се вижда, те ще бъдат изхарчени. Другият голям проблем е нарушаването на ЗПФ – преразпределението от страна на държавата е ограничено от ЗПФ до 40%, т.е. на всеки изкаран лев 40% взима държавата и ги разпределя според това как е насочила политиките си. Не си спомням да съм чел коментар на БНБ като последния; още в първото си изречение тя твърди, че бюджетът е неприемлив и не трябва да бъда гласуван, коментира в студиото на Алтернативата финансистът Пламен Данаилов.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Философията при съставяне на бюджет е, че трябва да започнеш от приходите. Големият проблем, че сл. правителство се опитва да вкарва бюджет, поставяйки борда под риск. Ако той бъде приет, в което се съмнявам, ще се отвори дебатът за актуализация и за промяна на данъчната политика на държавата. А от ОИСР, МВФ и ЕС има огромен натиск за промяна на данъчната политика. Има голяма неефективност по министерствата и ведомствата, която трябва да бъде адресирана. Проблем е, че ръстът в разходите по бюджета е основно за текущи разходи и няма никакъв ръст в капиталовите разходи. В бюджета има само стойност и пише името на даден проект, но липсва готовността му за изпълнение. Така не можем да разберем каква е полезността му. Чисто политически така направеният бюджет може да е допълнителен натиск да има редовно правителство. Възможно е да ни казват „Съставете правителство и направете по-добър бюджет.“.
Данъци плащат само хората; фирмите са посредници между всички нас и държавата, защото събират от нас тези пари и ги внасят в държавата. Данъчната амнистия няма да ни донесе 5 млрд. лв.; няма да се изсветлят укритите 25 млрд. поради простата причина, че заложеният механизъм е труден за осъществяване чрез кредити от ББР или други търговски банки, а и допълнително поставя под риск България като страна, в която се изпират пари, посочи в заключение финансистът.