Дясната политика е решаване проблемите чрез инвестиции в частния сектор, т.е. чрез инвестиране на частни пари
Този бюджет беше една мистерия. Предварително се знаеше, че няма да се посрещнат добре от нито една от политическите партии в парламента. Трудно е да се каже кой изобщо в политическото пространство бе подкрепил подобен нереалистичен и бомбастичен бюджет с какъвто няма как да влезем в Еврозоната. Де факто той вече е изтеглен. Законът казва, че действа миналогодишния бюджет до приемане на новия. Имаме 3% дефицит, защото за пореден път бяха спрени всички капиталови разходи на държавата, т.е. тя в момента не харчи никакви пари за ремонти, ново строителство и инвестиции в отбрана, а всички пари отиват за пенсии, заплати на държавни служители, режийни разходи и т.н., което не е добре, защото се създава структурен дисбаланс и в дългосрочен план няма как да продължи, защото няма да имаме пътища, жп инфраструктура, псе повече водни кризи и т.н. Всичко това бе отлагано през последните четири години. Трябва да има нов вид по-разумна бюджетна политика, базирана на изваждане на държавата от несвойствени за нея роли като напр. строителството на големи обекти, което може да се случи с частни капитали и парите, които държавата ще спести от това, ще стигнат за вече увеличените социални програми. Трябва да се спре и ценовото субсидиране, защото то субсидира богатите потребители. Трябва да се субсидират не цени, а хора и то само крайно нуждаещи се, коментира в студиото на Алтернативата финансистът Никола Янков.
Подкрепете независимия анализ!
Помогнете ни да продължим да предоставяме безплатни, обективни и задълбочени анализи, като подкрепите нашата работа. Вашето дарение гарантира, че ще останем независими, прозрачни и достъпни за всички. Присъединете се към мисията ни—дарете днес!
Държавата създава възможности за картелирано вдигане на цени. Такъв е случаят с вдигането на хляба. Връщането на ниското ДДС за хляба няма да свали цените. Цените падат, когато се ограничи търсенето, а не когато държавата поиска да паднат. От икономическа гл. т. ДДС-то не трябваше да се пипа от самото начало. Еврозоната все още не е мираж – в средата на годината трябва да има преглед, за да може до края на годината да се вземе политическото решение за членство на България от 1 януари 2026 г. Отдавна сме готови. Инфлацията се намалява, когато държавата спре да харчи пари. Трябва да се спре ръстът на заплатите в публичния сектор до инфлацията, което е, да речем, 2-3% годишно, а не да скачат с 25-30 и както е при силовите ведомства с 50-60%. Българите нямаме много фенове в ЕС. За България е трудно да се интегрира в Западна Европа. Трудно беше с Шенген, няма да е лесно и за Еврозоната. Това е постижение, а не жертва от наша страна..
От Синя България винаги сме били в дясната част на терена. Продължаваме да сме политически съюз от партии с визия за дясно управление на страната. Управлението на държавата през последните 3-4 години беше категорично ляво, което ще рече, че всички, поставяни на дневен ред проблеми се решаваха чрез харчене на държавни пари. Дясната политика е решаване проблемите чрез инвестиции в частния сектор, т.е. чрез инвестиране на частни пари. Въпросът за преформатиране ролята на държавата е въпросът за голямата корупция. Единственият начин реално да спрем корупцията е да спрем парите, които захранват голямата корупция. Това са парите, които минават за ремонтите на пътищата и на държавните фирми, които трябва да се приватизират. Корупцията ще се пребори веднага и осезаемо още първата година, когато се спрат парите, които я захранват.
ПВУ по принцип не е критичен за България. За да порасне България изпреварващо – така, че да вдигнем доходите на хората до средноевропейски нива – трябва да правим инвестиции в икономиката в размер на 30% от БВП. Усилията на едно бъдещо правителство трябва да са насочени преди всичко към промяна на средата така, че да се привлекат огромни по размер чужди инвестиции. Ние нямаме такива средства. Проблемът не са ниските заплати, а липсата на хора. Заплатите скачат не защото хората произвеждат повече и заслужават повече пари, а защото има бясна конкуренция в частния сектор за липсващи кадри и това реално ограничава икономическия растеж. Трябва да мислим и за това, че в един момент трябва да внасяме и работници. А ние за съжаление изнасяме качествени кадри.
Надявам се разговорите за правителство да продължат, защото следващи избори няма да са в интерес на никого, най-малко на парламентарно представените партии, посочи в заключение финансистът.