АкцентБългария

Управлението на НЗОК не се състоя, а деградира и се превърна в Надзорен съвет с надмощие на държавата

Бюджетът е изключително лош. Има събития от м.г., които не са отразени в него. Второ, имаме недостиг от 146 млн. лв. за болниците, които не са отбелязани в Бюджета като минус. Като цяло не е адаптиран, а вътрешно има големи проблеми и няма да може да се изпълни, въпреки че е с 1 млрд. повече. Бюджетът на Касата обикновено е лош с тази разлика, че този е много лош – не са отчетени предишни настъпили промени, промени за увеличение на лекарства, не е отчетена болничната помощ. Няма и да получим нищо повече въпреки единия милиард. Касата според мен е напълно излишна структура, която трябва да се закрие и демонополизира. Бил съм директор на болница повече от 25 години още отпреди да я има; в момента съм в ръководството ѝ и, за съжаление, о шест години съм тежък пациент; преподавал съм и здравен мениджмънт. Минал съм през всички степени и виждам нещата отвсякъде. С този Бюджет и тази Каса нищо няма да стане, коментира в студиото на Алтернативата д-р Николай Болтаджиев, член на Надзорния съвет на НЗОК.


Касата бе създадена с идеята да е временна, а впоследствие да се демонополизира; да се управлява от гражданите и да я управляват така, че да е полезна за болните с тенденция да се доразвие. Управлението ѝ обаче не се състоя, то деградира с времето и се превърна в Надзорен съвет с определени правомощия с надмощие на държавата, а напоследък се и политизира. В Надзора преобладава квотата на правителството, т.е. на управляващото и е трудно да се вземе решение, различно от решението на тяхната квота. Странно е, че там има представители на профсъюзите, които удрят мокрия печат на Касата върху всичко. Това трябваше да е финансова институция, която да се създаде като структура за разплащане. Преди се натрупваше голяма сума, която вече я няма, но пък се покачиха изискванията към болници, към всички изпълнители на лечебни дейности, без това да е ефективно, тъй като показателите ни са най-лоши в Европа.


Има няколко въпроса, които винаги поставям: първият е за броя на специалистите, определени да работят по клинични пътеки. С годините повечето неща в касата са правени лобистки и никой не ги пипа при условие, че законът задължава това да се прави. В допълнение никой не иска да промени с нещо Касата. В момента се наблюдава и огромен недостиг на лекари. Цялата система на здравеопазването е потънала в абсурди. Отново липсват онколекарства просто защото са евтини; защото се наредяха няколко механизма, които да поддържат лекарствата на ниски цени и те изведнъж стават безинтересни на фирмите. Половината ни работа на Надзорния съвет, или поне 1/3, е да заобиколим закона. Дай Боже някой да поеме грижа. Самата Каса може да намали броя на лекарите, да направи така, че лекарствата за онкоболните да се купуват от нея, а не болниците да държат милиони, с които да купуват лекарства и после да им се връщат – видимо дребни неща, които могат много да подобрят системата, посочи в заключение д-р Болтаджиев.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *