България

На чуждестранните тирове се събира три пъти по-висока такса, върху която не се начислява ДДС

Това, което виждаме до момента като факти, ни дава сериозни основания да мислим, че моделът се повтаря и то успешно – на входа на Дунав мост функционират няколко паркинга, оперирани от лица, свързани с лицата, които са собственици и на оператора на паркинга на Капитан Андреево: Чакърян, Хърсев и Таки. Притеснително е, че реално става въпрос за голям по площ имот – 116+15 дка. От единия голям имот се правят два. Правителството [„Петков“] дава 3 млн. лв., за да се построи буферен паркинг върху целия имот, но Общината решава, че средствата са недостатъчни, разделя имота на две и за големия имот се сключва странен от юридическа гл. т. договор за учредяване право на строеж, с който Общината на практика го подарява на частен инвеститор. Създаден е два дни преди крайния срок за подаване на документи, а собственикът му няма опит в строеж и опериране на паркинги. Зададохме въпроса направили ли са анализ и как са определили цената от 18 млн. лв. и отговорът беше, че не е имало как да направят анализ, тъй като няма пазар на такива имоти – странен отговор. Абсолютно несъстоятелно звучи тезата, че по този начин се осигуряват някакви приходи в общинския бюджет. А трите милиона са платени всичките само на хартия вече на друг инвеститор, който трябва да построи малкия паркинг. Собственикът на този друг строител инвеститор е брат на собственичката на един от съдружниците в „ТИР паркинг Русе“, коментира в студиото на Алтернативата адв. Лора Георгиева, правен експерт на АКФ.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Очевидно има известни обвързаности на политическо ниво. Освен връзките със собствениците на Капитан Андреево и самите оператори на големия и малкия паркинг са свързани помежду си – те са брат и сестра. През май подписват договор за проектиране и строителство на паркинг, който реално вече е построен. Малкият общински имот е застроен изцяло до края на март. За какво проектиране и строителство говорим?!
Системата „виртуална опашка“ е много интересна и буквално изглежда като табло на летище. Там също светят проблемни червени лампи, защото се дава на частно дружество и то от Общината, която няма никаква компетентност, свързана с контрола на трафика. Това е компетентност на различни държавни органи, които осъществяват граничен контрол. Въпреки това е сключено споразумение, с което се възлага изграждането на тази система. „ТИР Паркинг Русе“ я изгражда безвъзмездно и уж я предоставя на всички и уж това не е свързано с престоя на техния паркинг. Оказва се обаче, че тировете, които не престояват на паркинга, имат сериозни проблеми да се сдобият с номерче за тази опашка, ако не са си платили. На входа на граничния пункт има служител, проверяващ имат ли номерче от т. нар. виртуална опашка. Ако нямат, ги връща директно на паркинга на „ТИР Паркинг Русе“. Основно става въпрос за чуждестранни камиони, т.е. хората масово не говорят български, а служителите на паркинга не говорят друг език освен български. Това на практика означава, че собствениците на малките паркинги трябва да отидат сами и да организират цялата логистика по снабдяване с номерче.
Друго притеснително е, че от шофьорите на тирове се събира много информация: регистрационен номер, както и информация от товарителниците. Оказва се, че едно частно дружество знае какво влиза и какво излиза от България. Освен това на чуждестранните тирове се събира три пъти по-висока такса, като върху нея не се начислява ДДС. Таксата на малките паркинги е около десетина евро, те искат по 25, без да начисляват ДДС, т.е. получават директно цялата сума. А получават и приходите от малкия паркинг, защото той си функционира като част от големия и очевидно системата си работи добре, защото „ТИР Паркинг Русе“ е наел още един паркинг наблизо, който е частен имот, но там е изграден капацитет за още 100 камиона. Отделно на големия паркинг има опция за 80 места за леки коли, но най-вероятно такива никога не спират там.


Става въпрос за това, че едно частно дружество със съмнителни собственици е допуснато до информация и да поставя условия, които са свързани с преминаването през границата. Според МВР няма физическо присъствие на негови служители там, но пък има спрели полицейски коли и то в непосредствена близост до служителя на паркинга, който упътва заблудените шофьори; дори на светлоотразителните жилетки имат нашивки, които страшно приличат на пагони. Положени са съзнателни усилия тези хора да изглеждат като полицаи – представители на държавата.
Единствената реакция е от кметската администрация на община Русе, които излязоха с позиция, която твърди, че нищо от това, което сме изнесли като информация, не е вярно. На сайта им излезе съобщение, че започват проверка за незаконно строителство на малкия паркинг, посочи в заключение адв. Георгиева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *