Добре е да излезем от балона, че най-важна е ротацията и да постигнем заложените макромерки
В посока съдебната власт и регулаторите нищо не се е променило и това се виждаше от т.нар. Меморандум и т.нар. Коалиционно проектопредложение. Не очаквам механично сливане между двете в следващия ясен документ. Явно нещата са концентрирани около персони и кой ще заема министерски постове и никога не е било иначе. Това по същество би било Коалиционно споразумение, а двете страни много внимават да не се притискат твърде близо една до друга. Не знаем каква ще е стратегическата посока на развитие на държавата (извън Еврозоната и Шенген) и какво предстои в следващия мандат. Нищо подобно не се говори. Оставя се впечатлението, че нещата се планират краткосрочно и на парче. По повод липсата на политики, проблемът е, че нямаме план Б, а обществото има нужда от политическо говорене за възможности за развитие, но то е фрагментарно, не успокоява и цената не е ясна за никого. Добре е да излезем от балона, че най-важна е ротацията и да постигнем заложените макромерки. Нужен е разговор за по-далечна перспектива, коментира в студиото на Алтернативата политологът Георги Проданов.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
За ПП-ДБ продължава да е цел президентът да бъде премахнат от политиката. Търси се и начин и Борисов да бъде отстранен от българската политика и то не толкова персоната, а моделът му. Изваждането на Пътната карта е нещо в тази посока. По време на управлението на ГЕРБ законите бяха променяни така, че всичко да е законно. Наблюдаваме стокхолмски синдром. И ГЕРБ, и ПП-ДБ се хранят от конфликта помежду им и това заприличва на дълъг нещастен брак. Прекаленото фокусиране на едните върху другите и опитите за дистанция всъщност ги свързва и това остава незабелязано за всички участници. Съществуването на паралелни вериги и структури е незаконно, но дава ефект. ПП-ДБ се опитват да съберат достатъчно законови и институционални механизми, с които да се прекратят напр. на утечките на средства във фирми на бездомници и контролът да се върне в институциите. За това не трябва парламентарно мнозинство, а управленски екипи. Възможна е и друга конфигурация на представителството, но не мисля, че ще се случи при все голямото изкушение. Предполагам новата роля на ДПС има за цел именно това, но някой трябва да пази Борисов и това е проевропейската ориентация на правителството. Проблемът ни е, че сме закрили правосъдието. Не мисля, че Борисов би рискувал да отиде на избори в сегашната ситуация. Вероятно разчита на късата памет, а и на давността от управлението си, посочи в заключение политологът.