АкцентБългария

Проблем на България е, че доста избиратели биха подкрепили законодателната инициатива на Възраждане

“Идиотизъм” (в древногръцкия смисъл на думата “идиот”) и обществена вреда е сравнително щадящо определение за духа и буквата на този законопроект, внесен от фракцията на партия “Възраждане” в парламента.

Ето едно резюме на последиците от него, ако бъде приет. Автор е Бисер Манолов – успешен и според мен изключително надежден инвеститор и инвестиционен консултант…

Ако болно дете получи над 1000 лв. дарение от чужденец, то детето трябва да се регистрира в публичен регистър като чуждестранен агент и губи основни права; ако ученик спечели международна олимпиада или друга научна проява с парична награда от 500 евро или повече, губи право на научни и образователни занимания у нас за срок от пет години; ако учен спечели международен проект, ще трябва да напусне всяка образователна институция в България; ако културна институция получи фестивална награда в чужбина, няма да може да продължи да работи у нас – това важи за хорове, ансамбли по народни танци и т.н.; забраните превръщат в чуждестранен агент и почти всяко българско дете, завършило университет в чужбина, защото по един или друг начин то е било финансирано от чуждестранна организация.

Това са само пет повече от вероятни последици, ако законопроектът бъде приет и приложен според неговия дух и буква.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940



По-важен обаче е изворът на въображението на законодателите, предложили проекта. Съдбата на всички подобни закони през май т. г. коментирахме за сп. „Икономически живот“ с колегата от Тбилиския Университет и Новата икономическа школа на Грузия, Гиа Джандиери.

Замисълът е повторение на закон на Руската федерация, който е един от основните аргументи на пропагандата на Кремъл по повод започната от самия Кремъл (Русия) война срещу Украйна.
Но, прилагането на тамошния закон е по време война, а вредите, които българският закон би могъл да нанесе, са много по-съществени.
Подобен закон е приет в САЩ през 1938 г., като опит за противодействие на пропагандата на Германия на Хитлер; почти 90 години съдебна практика и тълкувания на въпросния закон на Върховния съд на САЩ показват, че там той по никакъв начин не засяга свободата на словото, медиите, бизнеса и гражданското общество.
В ЕС подобен (макар и не чак толкова вреден) закон действа в Унгария за период около две години, но е отменен като противоречащ на правото на Съюза.
Закон с такова наименование действа отскоро и в Австралия, но изисква само регистрация на лобисти за чуждестранни компании.
Този законопроект няма да стане закон. Проблем на България е, че може немалко избиратели да подкрепят тази законодателна инициатива.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *