Енергийната ни система е добре регулирана и измислена
Всички съвременни енергийни системи работят обединени и концепцията на изграждане на нашата става в периода, когато е заложен трансфера на големи количества енергия. Предвиждало се е системата да бъде 10-12 хил. мегавата, в момента вероятно е шест. Интересно е, че концепциите за пренос на енергия на големи разстояния и работа в обединени системи напоследък стават модерни с появата на фотоволтаиците и вятърните централи, т.е. да може от европейската част да се пренасят количества енергия към Източна Европа. Тези потоци трябна да се движат, за да обезпечат устойчивата работа на всяка една енергийна система. За да работи нормално тя, се следят много параметри, коментира в студиото на Алтернативата енергийният експерт Красимир Влъчков.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Изграждането на АЕЦ в първоначалните малки блокове е било обезпечавано с два електропровода с голяма преносна способност (над 2400 мегавата) – сечение, които да обезпечат нормалната работа на системата при отпадане на атомните блокове. Всяка енергийна система трябва да осигури резервна мощност за единичната най-голяма генерираща мощност. В новите условия, когато имаме два хилядника или два блока с по 1000 мегавата, обезпечението им се осъществяваше чрез ПАВЕЦ-Чаира.
Нашата система е добре регулирона и измислена. Имахме базова мощност – АЕЦ, която работи постоянно и не се регулира. Другото нещо са термичните централи, които са най-благоприятни за посрещане товара на системата, защото могат да работят в три режима. Третият тип мощности са ВЕЦ-овете и съответните заводски топлофикационни централи. Базови за енергийната система са мощностите, които трябва да покрият потреблението. В енергетиката е важен товарът. Появата на фотоволтаиците запълни сегмент, който е в т.нар. обеден максимум. В този период генерацията им е най-голяма. В останалия период трябва да разполагате със съответните генериращи мощности, които да извършват тези системни услуги по поддържане на честота. Ако имаме възможност да произвеждаме повече и цената е достатъчно добра, имаме възможности да изнасяме на съседите; когато не можем да покрием товара, внасяме от тях.
Работата без резервна мощност, т.е. да разчиташ само на внос, е изключително опасна. С навлизането на пазарните отношения се говори за предлагане услуги на потребителя, т.е. като пазарен играч да заинтересовате потребителя да може да избира различни периоди – говорим за смарт системи. Самите те предлагат възможност да избираш според интересите и финансовото си състояние. Има интерес да се изграждат подобни мощности, но процедурите са тромави. В момент на недостиг, предложилият малка мощност, определя най-високата цена. При термичните централи разходите са относително постоянни. Газовата централа няма голям обслужващ персонал, посочи в заключение експертът.