АкцентБългария

Наблюдаваме ненормална близост между главния прокурор и назначените да го проверяват

Конкретен повод [да проявим интерес към парите на магистратите] е фактът, че е особено трудно да се изследват след 2017 г., когато с едно изменение към закона, те започнаха да подават данъчните си декларациите си към Инспектората на ВСС. Той ги публикува, но не като машинно-четими данни, а като pdf-и, които са трудни за анализ. Целта е да не можем да анализираме ред по ред, година по година данните и да ги обработваме машинно. Подобна „потайност“ не е от вчера. Със специалисти по статистика изследвахме как доходите са разпределени във времето и там се открояват тенденции, една от които е, че има изсветляване, защото в началото на 10-годишния изследван период по-богатите са роднините на магистратите, но плавно магистратите забогатяват и стават по-богати от роднините си. На магистрат средно се падат по 80 хил. лв. спестявания. Естествено има и много по-високи суми. Създава се „ножица“, която стимулира кариеризма или „командироването“ им от по-нисша в по-висша прокуратура, което ги прави зависими и финансово и ги принуждава да обслужват съдебни поръчки. Изследвали сме само банкови влогове, но не и вложения в недвижими имоти, автомобили, лодки и др., коментира в студиото на Алтернативата Атанас Чобанов, разследващ журналист от „Бърд“.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Има магистрати със сериозни авоари. Някои са с богати роднини. Ние обаче се интересуваме конкретно от рязкото забогатяване. Идеята на проучването ни беше да се види голямата тенденция, но ще подготвим и индивидуализирани публикации. ИВСС не е публикувал списъци с несъответствия и силно се съмняваме, че са способни да ги установят при всички лостове, с които разполагат. Всеки може да влезе в сайта ни и да напише името на магистрат/прокуратура/съд, които го интересуват и да види съдържанието на декларациите. Важно е да огласяваме несъответствията, защото така неутрализираме бухалката – по-трудно е да държат човека зависим чрез тайна проверка; ако му направят проверка, тя ще е явна.
Наблюдаваме ненормална близост между гл. прокурор и тези, които трябва да го проверяват или за осигурят независимост на проверяващия ad hoc съдия, посочи Чобанов.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *