Inforeactor.ru: Турция наруши Берлинското споразумение, като изпрати войски в Либия
(Дез)информация/Анализи
Турският лидер Реджеп Ердоган наруши споразуменията, постигнати на международната конференция за Либия в Берлин. Това става ясно от пристигането на летището в Мисурата на самолет с 40 турски офицери на борда.
Според съобщения в медиите, пристигането на турската военна част е потвърдено от министъра на съобщенията и информационните технологии на така нареченото правителство на националното споразумение (ПНС) на Либия Анвар ал-Фитури. Затова съобщава FAN.
Германският канцлер Ангела Меркел след конференцията за Либия в Берлин направи изявление, в което заяви, че участниците са се ангажирали да не подкрепят нито една от двете страни. Турският президент обаче наруши споразумението .
Освен това ръководителят на либийското ПНС Файез Сарадж обвини ОАЕ, че се намесва във вътрешните работи на Либия, като подкрепя командира на Либийската национална армия (ЛНА) фелдмаршал Халифа Хафтар. В интервю за Aljazeera той изрази съмнение относно причините военната база на ОАЕ да бъде разположена в източната част на страната . Изявленията на лидера на либийското ПНС изглеждат нелепи, тъй като така нареченото правителство на Либийското национално споразумение загуби легитимността си през 2018 г. и не е упълномощено да се обръща към държави по света за „военна помощ“.
Тези статии, анализи и коментари са възможни само благодарение на вашата съпричастност и дарения, които са единствените гаранти за независимост и обективност в работата на екипа на Алтернативи и Анализи.
Подкрепете ни.
Коментар на АА
Сириизацията на либийският конфликт изглежда необратим процес. ЕС не може да наложи никакво решение, защото е неспособен на военно присъствие и военна помощ. Конфликтуващите сили са в режим на динамично равновесие, като и от едната, и от другата страна, мигар се получи дисбаланс и той веднага се компенсира с допълнителни войски или помощ.
За Русия освен възможността да се държи спусъка на оръжието – бежанци, което може да използва срещу ЕС, от значение е и Либия да не може да реализира максимално количества от своя суров нефт на международните пазари, особено в режим на спадащи цени на тази суровина.
В същото време Ердоган трудно ще се реши на по-мащабна интервенция, която обаче, дори и да стане факт, няма да добави международна легитимност на претенциите му за контрол ресурсите на Източното Средиземно море.
Вън от съмнение, че Либия навлезе в зона на устойчива нестабилност без ясен план за излизане от кризата, което я прави идеална цел на руската и турската външна политика.
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
I am truly glad to glance at this website posts which
contains plenty of helpful facts, thanks for providing these statistics.