Светът

Finanz.ru: „Всички предишни санкции ще ни изглеждат като букет цветя“: Дерипаска призова да се подготвим за „адски санкции“ от страна на САЩ

(Дез)информация/Анализи

Русия през пролетта на 2021 г. може да се сблъска с рязко затягане на американските санкции, казва милиардерът Олег Дерипаска.

Ако Доналд Тръмп загуби изборите и демократите дойдат на власт във Вашингтон, водени от 77-годишния Джо Байдън, „всички предишни версии на санкциите ще ни се струват просто като букет цветя“, заяви Дерипаска, който фигурира в черния списък на финансовото министерство на САЩ от 2018 г. .

Според бизнесмена така наречените „адски санкции“ най-вероятно ще бъдат въведени през пролетта – пакет от тежки мерки срещу банките, държавния дълг и Централната банка, който беше два пъти представен в Конгреса и отново и отново удавян в контролирания от Републиканците Сенат.

Законопроектът DASKA (S.482, Defending American Security from Kremlin Aggression Act of 2019), който авторите републиканеца Линдзи Греъм и демократът Боб Менендес нарекоха „санкции от ада“, изисква на чуждестранните инвеститори да бъде забранено да инвестират в руския национален дълг. Освен това, за разлика от съществуващите санкции, ограниченията трябва да попаднат не само върху новите емисии на валутни ценни книжа, но и върху рублевия дълг (ОФЗ) и вторичния пазар.

Санкциите, според законопроекта, трябва да засегнат Централната Банка на Русия: тъй като това вече е направено за държавните банки, включително Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк и Роселхозбанк, се предлага забрана на заемите на Запад за повече от 14 дни.

За банковата система законът DASKA предвижда по-нататъшно затягане на режима на санкции. За „финансова или друга подкрепа на намесата на руското правителство в демократичните избори“ в чужбина, банките трябва да бъдат включени в „черния списък“ (SDN-списък) с блокиране на активи в САЩ и забрана за всякакви транзакции.

Фактически това означава деактивиране на възможността за извършване на разплащания в долари, за което банката трябва да има кореспондентска сметка в Съединените щати. Освен това се предлага въвеждането на ограничения срещу руската корабостроителна индустрия и кибер сектора.

„Тези обещани„ адски санкции “вероятно ще бъдат въведени през март-април. Следователно ситуацията е доста тревожна. Нямаме много време “, предупреждава Дерипаска и добавя, че от пет години санкции е време да си„ направим изводи “.

Тези статии, анализи и коментари са възможни само благодарение на вашата съпричастност и дарения, които са единствените гаранти за независимост и обективност в работата на екипа на Алтернативи и Анализи.
Подкрепете ни




„Това всъщност е икономическа война, която се води целенасочено, и която е достатъчно добре подготвена. В тази част, ако я наречем икономически суверенитет, ние губим. Дори през последните две години, от 2018 г. насам, когато бяха задействани конкретни санкции срещу енергийния сектор, срещу редица други компании, ние не сме направили нищо “, оплаква се бизнесменът.

В Русия все още не е създадено звено, което се бори срещу санкциите, казва Дерипаска: „Тоест, те имат звена, които налагат санкции, наблюдават специалните служби и всички възможни други организации за тяхното прилагане, за тяхната твърдост, за болката, която причиняват … A ние нямаме нито едно звено, което да се занимава с организирана борба. „

Според милиардера ситуацията в руската икономика е „очевидно трудна“. Вътрешната криза продължава вече шест години и няма предпоставки за положителни промени: 60% от населението печелят по-малко от 5 хиляди евро годишно – три пъти по-малко от жителите на Полша, а обявените планове за постигане на икономически растеж с 2,5% не са нищо повече от консервация на текущото състояние на икономиката.

Въпреки че, според Дерипаска, „добро правителство“, състоящо се от „грамотни хора“, и при определени от президента  „разбираеми приоритети“, без финансова подкрепа планът за икономическо развитие „ще доведе до скромен резултат“ в Русия.

Засега фондът за индустриално развитие е 30 милиарда рубли, докато създаването на компонентна база само за машиностроенето изисква няколко трилиона. Централната банка трябва да осигури финансови ресурси за икономиката, създавайки нов капитал, като го разпределя в рамките на икономиката, смята милиардерът.

Пример за Банката на Русия според него може да бъде Федералният резерв на САЩ и нейните „адски трилиони“, които не промениха баланса на стабилността в американската икономика, но позволиха да се изпълнят много програми и да се осигури доста бърз изход от кризата.

Коментар AA

Олег Дерипаска е вероятно най-активния руски милиардер при реализацията на външнополитически ходове на Москва, поради което попадна под санкциите на САЩ и беше принуден да сключи споразумение, което позволи на компаниите му да продължат дейност, срещу негов отказ от контрол върху тях.

От предупреждението на Дерипаска могат да се направят няколко важни извода:

  1. Кремъл и руските олигарси трябва да се борят „насмерть“ за преизбирането на Тръмп, в противен случай „адските санкции“ са неизбежни.
  2. Дерипаска не намира много начини за противодействие при сегашния тип вътрешна политика и ресурсите в самата Русия. Очевидно надеждата е на печалба на външния фронт в подпомагане на кампанията на Тръмп.
  3. Идеята за „адските“ трилиони от Банката на Русия и аналогията с Федералния резерв са прекалено повърхностни за да се коментират. Рублата няма тази глобална тежест за да може да се сравнява с долара.

https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/vse-predydushchie-sankcii-pokazhutsya-nam-cvetochkami-deripaska-prizval-gotovitsya-k-adskim-sankciyam-ssha-1029421833?fbclid=iwar3jvxxbduixyy9zo2r6n1gv6culjqary7yr_3erx90bfwo7s-dycg75zbu

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Подкрепете и проекта Алтернативата на alternativata.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *