АкцентБългария

IES ENERGY BRIEF: Законопроект ще бъде „катастрофален“ за българския пазар на електроенергия

Photo: iStock

October 21, 2022, Balkan Green Energy News, balkangreenenergynews.com

Нов проектозакон, налагащ таван на маржа от 5% за транзакциите на едро, може да има „катастрофално“ въздействие върху българския пазар на електроенергия, потенциално спирайки търговската дейност, тласкайки местните търговци към несъстоятелност и пресушавайки ликвидността, предупредиха индустриални групи и търговци, пише Luka Dimitrov, старши репортер на енергийния пазар в ICIS.

В отворени писма от 18 октомври лобистките търговски групи Асоциацията за свободен енергиен пазар (ASEP) и Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕB) призоваха българското правителство да разгледа спешно предложенията. Те заявиха, че новото предложение „отдалечава България от пазарните принципи, изкривява цените и е крачка назад от изграждания дълги години свободен пазар на електроенергия.

Мерки

На 13 октомври българското временно правителство и неговият енергиен съвет предложиха проект на закон за прилагане на Регламент 2022/1854 на Съвета на ЕС от 6 октомври, относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията. Новият законопроект предлага няколко мерки, включително:

Таван на маржа от 5% за транзакции на едро и 15 % за транзакции с клиенти;

Данъчно облагане на свръхпечалбите на производителите на енергия;

Задължителна граница на пазарните приходи за производителите на енергия;

Намаляване на брутното потребление на електроенергия;

Нов компенсационен механизъм за клиенти, купуващи електроенергия от пазара на едро;

Въвеждане на две тарифи за цената на електроенергията за битови потребители (по-ниска цена за определено потребление и по-висока цена за по-голямо потребление).

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940




ATEB твърди, че „ограничаването на маржа води до фактическо данъчно облагане на доходите, което особено за търговците, които често не са български граждани, би представлявало забранено данъчно облагане на корпоративните доходи на чуждестранни предприятия.“

„Катастрофално“ въздействие

В отговор на наредбата търговците казаха, че предложените мерки ще имат „катастрофално“ въздействие върху местния пазар на електроенергия, тласкайки търговците към несъстоятелност, изсушаване на ликвидността, както и изкривяване на пазара.

„Сметката не изглежда добре не само за търговците, но и за пазара като цяло. Доколкото знам, в близките дни можем да очакваме преработен (надявам се към по-добър) вариант на текста. Всички наблюдаваме развитието, тъй като подобна промяна ще доведе до много промени и хаос в ежедневната работа на пазара“, каза местен търговец пред ICIS.

„Нещата са много сериозни за търговците, тъй като това наистина ще убие търговския интерес и всички надолу по веригата ще пострадат“, добави втори участник.

Други търговци казаха, че новите мерки потенциално биха могли да застрашат функционирането на местния пазар на електроенергия, пресушавайки ликвидността и потенциално спирайки всякаква търговия.

„Големи чуждестранни търговски фирми могат да се оттеглят от българския пазар, ако бъде въведен таван на маржа“, предупреди трети източник.

ATEB и ASEP заявиха, че новите мерки ще доведат до:

Липса на интерес към търговия с дългосрочни фючърси на борсата за електроенергия БНЕБ;

Оттеглянето на участниците от пазара и намаляването на конкуренцията;

Значително намаление на износа, което би влошило енергийната ситуация в региона и би допринесло за повишаване на пазарните цени, поради намалено предлагане (България остава нетен износител на електроенергия);

Намаленият износ би наложил спирането на производствените мощности, ще увеличи риска за системата и ще намали приходите на производителите.

Търговците казаха, че подобни мерки са били въведени в Румъния през септември, което е довело до липса на търговска активност на румънския енергиен пазар, спад в цената на трансграничните мощности и слаб интерес към трансгранични транзакции.

На 20 октомври енергийните участници се срещнаха с правителството, за да обсъдят предложените промени.

След това проектозаконът ще бъде качен за обществено обсъждане. Предстои планът да бъде приет от Министерски съвет и внесен в парламента до края на октомври.

Превод Алтернативи и Анализи

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *