България

Съдържанието в медиите е все по-интересно, финансовата част – все по-сложна

Проектът е на аржентинската НПО Сембра Медия, която в партньорство с Европейския център за журналистика – с проекта им Гугъл Нюз Инишътив заедно правят карти на независимите онлайн медии по света. Има карти за Северна и Латинска Америка и тази година представят проекта за Европа: 44 държави, над 540 медии – 23 от които са от България. Само Великобритания и Испания имат повече профили на местни дигитални медии от нас. Все повече медии по света се създават на принципа на старт-ъпа. Целта на проекта е да се види как се финансират независимите медии и бизнес моделът им. Изследването показа, е по-голямата част изследваните в Европа медии се финансират над 70% от грантове, а 67% – от дарения на зрители. В Източна Европа медиите, които са близки до властта, все ще си намерят финансиране. По изборите пет пъти за две години получиха средства. Ние обаче говорим за действително независимите медии, които се финансират сами и сами кандидатстват за грантове. Когато журналистите нямат възможност да работят в големите медии, създават нещо свое. Целта беше да се покаже как самите те влизат в ролята на предприемачи и издатели, по какъв начин се самоиздържат и какъв бизнес модел намират. Голяма част от медиите в Източна Европа не са в добро финансово състояние. Ако няма екип реклама и продажба, шансовете за финансиране намаляват 6-7 пъти. Нужни са професионалисти, различни от журналистите. Това коментира в студиото на Алтернативата Николай Марченко от Бивол и Сембра Медия.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940





Големите медийни холдинги имат десетки медии вътре, но винаги са с един екип, който се занимава с финансирането. Така се занимават и с крос-субсидиране. Добре е продуктът да се продава професионално.
Трябва да развиваме културата на даренията и да обясняваме на зрителя и читателя, че е добре да се огледа коя медия би подкрепил. Това са символични месечни вноски, които биха спомогнали да се развива продукт в интерес на обществото. Това е, което ни прави независими и развива лоялност към потребителя. Ако сме зависими, няма да можем да служим изцяло. Опитваме се да видим какви са добрите модели на независимите медии, вкл. български медии с добри финансови показатели. Повечето естествено са в трудно финансово положение и разчитат на грантове и дарения от граждани.


Положих доста усилия да се свържа с различни регионални медии, които да включим в проекта. Трябваше да ги убедя, че е интересно да се появиш на глобалната карта на медиите. Проектът няма да спре с това, а тази глобална мрежа ще се развива. Тъжно е, че две от медиите – едни от най-популярните регионални медии в България, с които се свързах, ми споделиха, че вече са затворили. Има талантливи колеги и екипи, има и интересно съдържание, но финансовата част става все по-сложна, посочи в заключение Марченко.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *