България

Евентуалният референдум на Възраждане сериозно притеснява Брюксел

От Брюксел България изглежда като страна, която най-сетне има правителство, само че не е ясно дали то е стабилно. Министър-председателят и външният министър водят курс, различен от този на президента Радев и от гл. т. на Брюксел им се радват. Известно е, че има взаимни антипатии и липса на доверие. Биха могили да се закрепят най-вече като дадат някаква перспектива за големите цели, които България би могла да постигне: членство в Шенген и членство в Еврозоната. Двата лагера ще лобират коя от двете кандидатури [за еврокомисар] да надделее. Мисля, че няма да се стигне дотам, защото Урсула фон дел Лайен бързо ще вземе решение и, ако трябва да гадая, тя ще избере жена от ЕНП, защото самата тя е от същата партия, а и ще държи да се запази половото равенство. Мария Габриел също е от ЕНП, така че и тук се запазва политическият баланс. Очаквам това да се случи бързо, коментира в студиото на Алтернативата Георги Готев, главен редактор на EurActiv.bg.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940





Не вярвам да дадат ресора в същия обем. Фактически той вече е разпределен. За България е важно да има комисар, защото толкова години след членството не сме стъпили здраво в ЕС, а той може да е много благоприятен за тези, които добре го познават отвътре и знаят как да си защитават интересите, с кого да се групират и т. н. Ние не сме такъв тип страна. Най-добре информираният българин в ЕК е европейският комисар – той присъства на най-важните заседания и това, че в момента нямаме такъв, не ни е от полза. Добре е празнината да се запълни. Комисарят е там, за да защитава европейските политики и би могъл да е много полезен, ако разбира какво се случва в Комисията и препредава тази информация на българското правителство. Хубаво е да има обратна връзка. Борисов не обичаше особено Кристалина Георгиева, защото тя не му вдигаше телефона, а Мария Габриел му вдигаше.


Всичко е в ръцете на Фон дер Лайен. Редно е да има събеседване с двамата кандидати и очаквам това да се случи бързо.
Не мисля, че позицията на Нидерландия се е смекчила особено, но ни дава перспектива. Казват, че има реална възможност октомври да паднат визите за пътуващите със самолет, т.е. няма да минават паспортна проверка, а през януари всички граници ще са шенгенски. Това е по-добре от нищо. Става въпрос за доверие. Не се изгражда доверие с такова поведение на наши представители на правоохранителните власти. Рюте се оправдава с факта, че трябва да убеди парламента си, при положение че самият той му е казал да гласува по този начин. Той е най-дълго служилият министър председател в ЕС. Следващият е Виктор Орбан. Вероятно има защо да го преизбират – той е голям аскет.
Изискванията на Австрия са по-сложни. Премиерът им говореше да се изгради нещо като стена на границата с Турция за 2-3 млрд. евро. ЕК беше против, така че и там ще трябва да се води някаква дипломатическа битка. Австрия е казала, че ако останат сами със своето вето, ще трябва да го оттеглят. Календарът е 100% за Румъния, но не е 100% за България. Възможно е да ни разделят. Интересното е, че няма да има нужда между октомври и януари да се прави шенгенска сухопътна граница между България и Румъния. Би било голяма глупост.
Румънците са много добре организирана държава. Там също има мафия, но те не го показват. Официално казват, че водят борба с корупцията, а в същото време румънската мафия взе лиценза на ЕВРОИНС. Почти всички румънци на важни позиции са свързани с румънските тайни служби и ако искаш да израснеш в йерархията, трябва да си техен сътрудник. Така е организирана системата. Ние не сме държава.
Евентуалният референдум на Възраждане сериозно притеснява Брюксел. Румънците неистово ни завиждат, че можем да влезем в Еврозоната, но ние самите не искаме.
Ужасно е да се промотираме сред инвеститорите по света с това, че заплатите са ни ниски. По този повод организираме конференция. Темата е изключително важна за България, посочи в заключение журналистът.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *