България

Голямото ни предизвикателство е мнозинството в СОС

Президентът Радев излезе и ни обвини, че ние сме войнолюбци. Използва всеки момент на медийно влияние, за да ни обвинява, че помагайки на Украйна, можем да въвлечем България във война, но абсолютният рекордьор по изпратено оръжие е сл. правителство, управлявало 10 месеца. Ако той се е притеснявал България да не бъде въвлечена във война, имаше възможност да спре изпращането на боеприпаси. Вместо това българските оръжейни заводи регистрират рекорди. За всички е ясно, че използваните в момента в Украйна съветски образци са наши. Не разбирам защо публично продължава да настоява, че ние ще вкараме България във война. По критериите на Радев най-големият войнолюбец се оказва самият той. Дори правителството „Петков“ не е успяло да изнесе толкова оръжие. Полезният ход е следният: един от големите проблеми при износа на оръжие са посредниците. В момента между 20 и 40% от цената отива за посредническа комисионна, а единственото, което посредниците правят, е да купят от ВМЗ и да префактурират на полска фирма, която е офис на полския посредник. Това прави милиарди, коментира в студиото на Алтернативата депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940





Интересен въпрос е кой е взел този милиард и как си ги е разпределил. Възможно ли е част от него да е останала в България? Например у някого по пътя на коприната? На тези въпроси се дължат отговори и една от задачите ни ще е как стоят нещата с посредниците. Част от договорите е възможно и да могат да се прекратят. Нека си представим, че този 1 млрд. беше влязъл в българската икономика и в държавния ни бюджет. С него можеха да се свършат много полезни неща и това не е популизъм. Не чух президентът за десетте месеца да се възмути, че толкова много пари изтичат при посредници. Той спря старта на процеса по модернизация на БА, който трябваше да се задвижи преди 6-9 месеца. Вместо това много неща отиват в Румъния и Полша и виновник за всичко е именно той. Три пъти украинците официално искаха нашите Миг-29 и то тези, които не летят, защото можеха да ги пуснат отново, но вече не ги искат. Нидерландия, която вече обучава на F-16 украински пилоти, най-вероятно ще предостави F-16 на Украйна.


Първите думи на Радев бяха, че без Газпром не можем и превърна в свой суперприоритет да възстанови газа от Газпром, след което по унизителен начин беше отрязан от самата Газпром. Изведнъж се оказа, че потреблението от 3 млрд. куб. м., колкото е, трябва да отиде към 5, за да може да си изпълним всички условия. По-големият проблем е, че самото предварително споразумение, което е с обвързващи клаузи, е take or pay, т.е. ако не си платим и не използваме количеството, трябва да платим на „Боташ“. За тези 13 години неустойките за ползването на капацитетите са $2.2 млрд., т.е. с толкова сме вече задължени към Турция. Извън това е притеснително защо някой иска да сключи 13-годишен договор, след като технологиите в момента се развиват с бясна сила? Днес ние не знаем след 5 или 7 години дали въобще ще имаме нужда от 3-те млрд. куб. м. Възможно е да влезем в ситуация, в която нямаме нужда от толкова много метан. Какво правим тогава? Пак трябва да платим на „Боташ“. Предварителното споразумение с „Боташ“ прилича на опит да бъде вкаран руски газ в Европа и то не малки количества. Никъде в споразумението не пише, че газът не трябва да бъде руски. И елегантният начин той да бъде внесен в Европа е с подобен тип споразумение. Ние нямаме интерес от това Путин да си продава газа в Европа.
С колегата Мартин Димитров вече отправихме въпроси към министъра по отношение на този договор, тъй като и в момента народните представители по официален път нямат никакъв достъп до предварителното споразумение с турската страна. Ще предизвикаме изслушване на министъра в НС и ще искаме достъп. Тук освен за финанси, става дума и за геополитика, за да не се окаже, че, подпомагайки Украйна, сме едно от трасетата за пълнене портфейла на Путин. Ще бъде притеснително, ако 2024 г. се окаже точно такава.
Милиардът в БЕХ все още не е изчезнал и сме длъжни да си го вземем заради Бюджета. Пари има и не говоря за осакатяване на енергетиката. Големият въпрос е кой да харчи милиардите, които влязоха рязко в българската енергетика, защото те могат за отидат в едни посоки, които са желани от конкретни хора и някой има планове за тях. Там нивото на корупция е доста високо и притеснително – друг проблем за решаване. Финансовият министър се е заел доста сериозно със задачата. Надявам се, че ще има хепи енд за българските данъкоплатци. По темата БСП започнаха да се държат като малкото Възраждане и това не е национално отговорно.
При нас местните организации номинират общинските съветници и винаги е било така. Стремим се процесът да бъде максимално отворен. Правили сме и вътрешни избори. Направихме голямо обединение за София и то трябва да си върне града на софиянци. Преговорите със СС бяха трудни, защото има големи разлики между партиите и вече не стои въпросът дали В. Терзиев ще бъде кмет. Досега имахме кмет, който дори не ползваше компютъра. Трудно е да простиш всички загубени години за града ни. Хората, които тръгваха да реформират ЦГМ, част от тях губеха живота си и това не е градска легенда. Сега в тази обърканост вкарваме човек на световно ниво. Нека дадем шанс на Васил да покаже каква София можем да имаме съвсем скоро. Голямото ни предизвикателство е мнозинството в ОС. Далеч съм от мисълта, че в рамките на няколко месеца ще се случи чудо. Интересите са за стотици милиони и ще ни е нужна подкрепата на софиянци, за да произведем европейски град по почина на Букурещ и Белград, посочи в заключение депутатът.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *