Uncategorised

Руско-украинската война: борбата на Кремъл срещу украинското зърно и руските ултрапатриоти

Ситуацията на фронта

Направление Луганск

През изминалата седмица руснаците продължиха активните си действия в участъка Купянск-Сватово-Кремина (с дължина около 170 км), където съсредоточиха своята групировка „Запад“, една от най-боеспособните. Тя включва една танкова армия, четири общовойскови бронирани армии и един армейски корпус.

Има три района, в които руснаците са най-активни. Първото направление е Купянското, където атаките на руснаците са насочени към овладяване на част от пътя, водещ към Сватово. Второто направление е в близост до Новоселивске. И третото – край река Жеребец (Невское, Торске, Ямполивка), където руснаците се опитват да изтласкат украинските части през реката.

В настъпателните си действия руснаците използват почти всички средства, с които разполагат – предимно артилерия и авиация. Въпреки това засега няма пробиви в отбранителната линия на Украинските отбранителни сили (УОС) в района на Луганск.

Трябва да се отбележи също така, че руснаците използват своите резерви в това направление – Шеста танкова и Първа танкова армия. Използването на резервите им (както и в южната част на страната) показва ограничените офанзивни възможности на сражаващата се там руска групировка (въпреки нейната численост) и че може да се очаква същото участие, каквото руските резерви използваха в южната част на страната.

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940




Бахмут

Бахмут продължава да бъде най-горещият участък на фронта. Съвместните оперативни групи продължават да се опитват да напредват северно и южно от града. На север от Бахмут най-големият проблем за украинските сили сега са височините край Берхивка, за чиято защита руснаците използват всичките си налични части. Височините край Берхивка са много важни за УОС, тъй като те ще им позволят да установят контрол върху Бахмут от север.

На юг от Бахмут частите на 3-та щурмова бригада на УОС от известно време притискат противника в района на Андриевка (между Клишиевка и Курдюмивка). В района на Клишиевка руснаците се опитват да спрат украинското настъпление с контраатаки. За тази цел те все по-често използват резерви.

За да изпълнят задачата за прикриване на Бахмут от фланговете и за по-ефективно унищожаване на руските резерви, УОС използват касетъчни боеприпаси. Такъв извод може да се направи от думите на командващия Сухопътните войски на украинските въоръжени сили генерал Сирски, който в интервю за Би Би Си заяви, че касетъчните боеприпаси вече са в близост до украинската артилерия край Бахмут.

Руснаците продължават да държат Бахмут с всички сили, защото той има важна пропагандна стойност за тях. Завладяването му от тях продължи твърде дълго и струваше много скъпо. Загубата на Бахмут ще бъде много болезнена за руската армия и може да доведе до непредвидими последици както за руската отбрана на този участък от фронта, така и за цялата руска групировка, воюваща в Украйна.

Юг

В южната част на страната най-активните направления за УОС остават Бердянск (придвижване от Велика Новосилка) и Мелитопол (придвижване от Орихив към Мелитопол).

По направлението Бердянск боевете продължават в две населени места – Старомайорск и Урожайна. Също така УОС провеждат атаки, за да осигурят контрол над населеното място Приютне. Динамиката на бойните действия е следната: УОС напредват, а руснаците се опитват да контраатакуват. Сраженията всъщност се водят на всеки метър.

В посока Мелитопол боевете се водят около Роботин и Вербове. Динамиката им като цяло е същата като в посока Бердянск.

Като се има предвид почти непрекъснатото миниране на територията, където настъпват УОС, темпото на настъпление на украинските части на юг се определя преди всичко от сапьорските части. В същото време артилерията продължава да унищожава руските резерви и тяхната важна инфраструктура в тила. Всичко това създава важни условия за пробив от страна на механизираните части, които изчакват своя час.

Руски ракетен терор срещу украинското зърно

Голямата новина: След като на 17 юли обяви, че се оттегля от „зърнената сделка“, Русия започна въздушни атаки срещу пристанищната инфраструктура на Украйна в Одеса и други градове в южната част на страната. През нощта на 19 юли Русия атакува Украйна с 30 крилати ракети, една самолетна ракета и 32 безпилотни самолета „Шахед“. През нощта на 20 юли срещу Одеса и Николаев бяха изстреляни 19 крилати ракети и същия брой безпилотни самолети „Шахед“. Последиците от тези нападения са унищожаване на част от пристанищните терминали и на значително количество зърно, което е било подготвено за износ.

Освен това Русия заяви, че всички кораби, пътуващи към украинските пристанища, ще бъдат считани за потенциални превозвачи на военни товари и следователно ще бъдат атакувани.

Защо е важно: руската пропаганда твърди, че ракетните удари по украинската пристанищна инфраструктура в Одеса и други градове в южната част на страната са в отговор на нападението срещу Кримския мост и че ударите са насочени изключително срещу военни цели. Това обаче не е вярно. Ракетните удари през нощта на 18 юли са подготвени предварително (необходимо е време за подготовка на боеприпасите и координатите) и са извършени именно при оттеглянето на Русия от сделката за зърното. Тези удари бяха насочени и към градове и инфраструктура, свързани с износа на украинско зърно.

Целта на руския ракетен терор срещу Одеса и други градове, участващи в „зърнената сделка“, е много ясна – изолиране на Украйна от достъпа до Черно море и неутрализиране на усилията за възобновяване на зърнения коридор. Русия се надява, че светът ще приеме нейния ултиматум и ще изпълни условията ѝ, включително възобновяването на износа на амоняк и отмяната на някои санкции.

Освен това, като блокира достъпа на украинското зърно до световните пазари, Русия се опитва да създаде криза на тях и същевременно да предложи решение за излизане от нея, а именно собственото си зърно. Това се потвърждава от публикациите на международните средства за масова информация, според които Русия се е опитала да достави своето зърно на африканските държави през Турция и Катар. Така, според „Файненшъл таймс“, планът на Кремъл е бил да достави един милион тона руско зърно в Турция за сметка на Катар, за да бъде изпратено по-нататък в „нуждаещите се страни в Африка“. Това щяло да стане при „благоприятни условия“. Тази инициатива на Кремъл обаче беше отхвърлена както от Катар, така и от Турция.

Неутрализиране на „разгневения патриот“ Гиркин

Основната новина: на 21 юли в Русия беше задържан Игор Гиркин, руски терорист и бивш т.нар. министър на отбраната на „ДНР“. Повдигнатите срещу него обвинения са свързани с екстремизъм. Според съобщения в руските медии Гиркин е обвинен в екстремизъм заради два поста в канала му в Telegram, в които се говори за Крим и за проблеми с плащанията на военнослужещите от 105-и и 107-и въздушнодесантни полкове.

В същото време се съобщава, че Гиркин е бил задържан след изявление на бившия служител на ЧВК „Вагнер“ Дмитрий Петровски. Той се обръща към руската Главна прокуратура, обвинявайки Гиркин в присвояване на дарения, събрани за нуждите на руските военни. Според Петровски чашата на търпението му е преляла „след думите на Гиркин за руския президент“.

Гиркин ще прекара следващите два месеца в център за предварително задържане преди ново съдебно заседание.

Защо е важно: Игор Гиркин, който, освен всичко друго, е и един от основателите на така наречения „Клуб на гневните патриоти“ в Русия, е известен с продължителните си критики към ръководството на руското министерство на отбраната и Генералния щаб. Освен това той неведнъж си е позволявал да критикува президента Путин. А неотдавна заяви, че „в продължение на 23 години страната е ръководена от един долнопробен човек, който успя да „хвърли прах в очите“ на голяма част от населението“ и че „страната няма да издържи още 6 години на този страхлив безделник на власт“.

За никого не е тайна, че на Гиркин е било позволено да критикува свободно руското военно и държавно ръководство (докато в Русия и най-малката публична проява на недоволство от действията на властите се наказва с реален затвор) от високите му покровители във ФСБ. След бунта на Пригожин, който нанесе значителен имиджов удар на Путин, обаче Кремъл реши да поеме пълен контрол върху информационното пространство, за да не се поставя повече под съмнение способността на руския президент да действа и легитимността на неговите действия, по-специално войната, която той започна срещу Украйна. Кремъл залага на това, че арестът на Гиркин ще сплаши много от недоволните от сегашното правителство и ще им даде ясно да разберат, че трябва или да мълчат, или да коментират „правилно“ действията му, особено по отношение на войната срещу Украйна.

Използването на човек от ЧВК „Вагнер“ за ареста на Гиркин е благоприятно за Путин, тъй като премахва упреците към него, че преследва „истински патриот“. В същото време то му позволява да противопостави едно на друго двете противоречащи си крила на ултрапатриотите – привържениците на Пригожин и привържениците на Гиркин.

Игор Федик

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *