Украйна

Механизмът за взимане на решения в ЕС има нужда от реформиране

Още през 2013 г. България беше между първите държави за ратифициране спогодбата за Украйна. Благодарности. През тези десет трагични години виждаме колко упорита е Украйна и колко висока цена плаща по европейския си път. Наблюдаваме началото на нова дезинформационна кампания в ЕС с наратива колко ще пострадат държавите членки от евентуалното присъединяване на страната ни. Първо, това е далечна перспектива. Второ, не само загубите трябва да се броят, а да се обърне внимание на развитието към позитивите, които носи подобно разширяване. За преговори за отваряне на главите в момента не говорим. Изпълнили сме 90% от критериите. Акцентираме, че по най-болната тема – борбата с корупцията – сме изпълнили най-важните задачи. Приели сме националните закони за Антикорупционното бюро и за дейността на Националната агенция за противодействие на корупцията. Дори в сегашните тежки условия новината бе окуражително посрещната. Това е надежда и показва, че усилията ни се оценяват, коментира в студиото на Алтернативата Анна Тертична, съветник в посолството на Украйна в Република България.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Не се говори за приемане на Украйна тук и сега, а за стартиране на дълъг процес. Сложно е да се прогнозира без аргументи от отсрещната страна. Украйна положи огромни усилия за диалога с Унгария. Няма държава, която да е била готова за прием в ЕС, в момента на стартиране на преговорите. Механизмът за взимане на решения в ЕС има нужда от реформиране. Оценяваме подкрепата на 26-те държави членки. Русия опитва да упражнява влияние върху държави и в ЕС, и извън него.
Няма нищо ново в опитите на Путин за демилитаризация и денацификация. Няма да спрат, докато не окупират всички територии по план. Всички преговори за преговори с Путин са само в негова полза, защото той не желае деескалация. В Русия режимът му печели, а 50% от руската икономика работи за войната и колкото по-големи са санкциите, толкова по-бързо ще спрат ресурсите на Кремъл.
Украйна е стриктна по въпроса недопускане заобикалянето на санкциите. В момента нямаме преки доставки от Лукойл, но четири български компании извозваха към Украйна до началото на септември.

България беше сред първите, признали УНР през 1918 г., с назначен посланик проф. Иван Шишманов. В средата на 90-те архивите станаха достъпни. Дипломатическата традиция между двете държави е 105-годишна. След прекъсването на двустранните отношения в България останаха около 30 хил. украински имигранти – бежанци, които имаха всички условия да запазят своята идентичност и също пострадаха от съветската власт. Предстои да научим какво е случило след депортацията им в Сибир.
Предаването на Волгин е рупор на руската пропаганда и посланик Илашчук няма как да откликне на поканата, посочи в заключение Тертична.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *