АкцентБългария

Политическата култура не е институционализирана, но тя определя доколко добре функционират институциите

Конституционният съд се формира от три квоти: от парламента, президента и общото събрание на съдиите от ВКС и ВАС. Гордея се, че съм избран от квотата на колегите си с тайно гласуване. Когато става дума за коалиционно управление като настоящото, винаги става въпрос за сделка. Добре е да се прави разлика между политизация и партизация, защото КС изпълнява политически функции, доколкото контролира дейността на НС и съобразността на актовете му. А законите са юридически превод на управленската стратегия на управляващите, в този смисъл неизбежно има политически елемент в дейността му. Партизацията обаче е нещо неприемливо. Докато бях конституционен съдия можех да предскажа със 100% сигурност как ще се гласува по даден казус. А като конституционен съдия трябва да си суверенен при вземане на решението, коментира в студиото на Алтернативата съдия Благовест Пунев.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Искам да направя съпоставка със САЩ. Там Тръмп назначи много консервативно ориентирани съдии във Върховния съд и по федералните съдилища. Но когато оспори изборите, които загуби, нито един от исковете му не беше уважен. Това означава партийност. Законът у нас не е предвидил, а би трябвало, лица, които попадат в КС, да имат преди това период извън политиката.
Последният избор на двамата конституционни съдии противоречи с либералния конституционализъм като модел, на който се подражава с приемането на действащата Конституция. Това не е гражданска прокуратура, а на поданика. Не сме монархия, но манталитетът е такъв. Като гражданин имаш гражданска позиция, историческа памет. У нас дори възрастните не са наясно с миналото. Трябва са се прави разграничение между номинална и фактическа конституция. Номиналната е формалната конституция като юридически текст, а фактическата – как реално функционират установените от нея институции. Политическата култура не е институционализирана, но тя определя доколко добре функционират институциите.
Аргументите ми да съм бил с особено мнение по дадено дело са разнообразни. Неприемлива бе например Костинбродската афера – бях за касиране на избора. Това си беше комплот срещу ГЕРБ. Поддържам конституционната промяна за ограничаване правомощията на служебното правителство, защото то се превръщаше в супер президентско правителство, без да има легитимността на избора от НС, при това при разпуснато НС нямаше орган, който да го контролира. Получаваше се дисбаланс при разделението на властите.
Конституционните промени около двойното гражданство са по повод казуса с Кирил Петков. Опасни са заради враждебно настроени към България държави. Хитруването [по повод допълнителните две години на Атанасова и Белазелков] на депутатите е дребно и несъстоятелно. КС ще го отмени в частта за продължителност на мандата – от есента на 2021 г.
Нужно е повишаване на политическата активност и информираността на хората. Вярвам, че идването на едно ново поколение би променило нещата, но функционалната неграмотност е масово явление, посочи в заключение съдия Пунев.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *