АкцентБългария

Последното управление изчисти в някаква степен лицето на България пред международната общност

Изборите се отразяват на икономиката неблагоприятно, тъй като администрацията започва да се ослушва накъде ще тръгнат нещата. Видяхме и сериозни боричкания в парламента за разпределяне на суми от Бюджета, т.е. създава се хаос и планирането става по-трудно. Това се отразява на макроикономическите показатели и се получава забавяне. Наблюдаваме предизборно говорене – например по отношение на данъците, но няма симптоми, че те ще бъдат вдигнати. Почти е сигурно, че неблагоприятните сценарии за 2024 г. най-вероятно няма да се сбъднат и че българската икономика ще отбележи по-добър растеж поради данъчните приходи. По принцип не е проблем да се намери търсеният 1 млрд. – в Държавния бюджет регулярно постъпват средства. Застрашаващо би било, ако видим в края на годината, че не се изпълняват прогнозираните приходи и че бюджетният дефицит е по-голям. Във време на избори Капиталовата програма страда най-много. В последните бюджети виждаме сериозно увеличение на социалните разходи. От една страна, сравнено с постната пица на Дянков, това е добре и не сме видели изпускане на Бюджета и публичните финанси. Но трябва да имаме предвид, че публичните разходи са неефективни, а по този показател ние оглавяваме класацията, коментира в студиото на Алтернативата икономистът и преподавател Юлиян Войнов.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Има достатъчно изследвания, които доказват, че един от начините за намаляване на изключително високото подоходно неравенство у нас може да бъде преодоляно чрез въвеждане на пропорционална данъчна скала, но това би било добре за икономика с работещи структури и институции, а при нас показателите са обратните. Основният удар ще бъде понесен от средната класа и ако тези хора се почувстват застрашени, може да видим текучеството им и да се постигне точно обратният ефект.
Нужно е подобряване работата на институциите и на съдебната система. Последното управление промени работещата в момента система, макар и не радикално и в някаква степен се изчисти лицето на България пред международната общност. Едно от последствията е, че Нидерландия ни допусна до Шенген. Очакванията ми са, че ако не се тръгне към съвсем разхлабена финансова политика, имаме големи шансове за Еврозоната през 2025 г. дори и при предсрочни парламентарни избори. Но ако парламентарните и политически игри наберат сила, най-вероятно ще видим влошаване на публичните финанси, по-голям дефицит и увеличение на инфлацията, посочи в заключение икономистът.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *