АкцентБългария

Бавните стъпки към демокрацията минават през учебниците

Преди избора на всяка книга се случва да прочета между 2 и 4-5 книги заради усещането за посоката. При 11-тата посоката се напипва малко по-лесно. Рахман е журналист на Файненшъл таймс, а ние сме четвъртата държава в света, превела книгата му. Тя обединява континуум от хора, но всички изброени вътре са цвета на автократизма, в който след ВСВ докъм 2008 г. демокрациите нараснаха от 12 на 92. Част от причината да се появяват едни или други автократи е и случващото се по света, и доколко историята на определена държава (както при Путин) им напомня, че някога са били велика империя и защо да не се опитат отново да станат такава. Една от съществените разлики между Русия и Турция е, че в Турция от 100 години съществува елементът на демокрацията и вчерашният ден беше пример за това. В Русия няма момент, в който да е имало демокрация. Първата грижа на всички автократи са медиите, защото те създават обществения образ за себе си и за хората, които държат да бъдат уязвени. Виждаме и че най-големите атаки при последното правителство отнесе Тагарев, защото е много достоен човек, когото светът приема. Стремежът на всеки автократ е да контролира нивото и авторитета на другите. Следващият елемент е съдебната система, защото тя им разрешава да се разправят „легално“ с опонентите си, коментира в студиото на Алтернативата Свилен Спасов, съставител на поредицата “Власт и отговорност”. Премиерата на „Епохата на автократите“ на Гидиън Рахман ще е на 4 април от 18.00 часа в клуб „Перото“.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Повечето от тези хора имат свои особености, вкл. и характерови. Например разбирането на Тръмп е „Само аз мога.“. Все пак на автократорите не могат да им се отрекат някои неща. Ако имат добър екип, както в Сингапур, могат да са много успешни, т.е. не могат да бъдат отричани с лека ръка. Част от слабостите на демокрацията е бавното вземане на решения и многото компромиси, от които се загубва целта. Висококласен занаят е управлението при демокрацията.
Брекзит е голяма болка за Великобритания, затова и Борис Джонсън присъства в книгата. Има различни видове автократизъм, случил се както при нечестни, така и при честни избори. Най-важното в тази книга е, че се удря камбаната, защото автократизмът върви по сходни линии – национализъм, територии, които смятат, че им принадлежат, емигрантите, религиозна и т.н. Не всички автократори са черно-бели и не трябва толкова лесно да правим сравнения. Когато „невежеството е сила“ властта се взема по-лесно. Ако просвещението се случи, за автократорите ще е по-трудно. В 75% от случаите кризата на демокрацията преминава в автокрация. Причините са липса на достатъчно качествени лидери и фактът, че демокрацията е институция, която би трябвало да преминава през честни избори, качествена съдебна система, сигурност и най-вече през разговори. Нивото на българските политици не е достатъчно високо, а разрушаването на авторитетите е огромен проблем. Всички големи открития и нови технологии са продукт на свободата. Бавните стъпки към демокрацията минават през учебниците, посочи в заключение Спасов.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *