АкцентБългария

По казуса КТБ скоро няма да се постигне справедливост

Съдебните дела вървят по-бавно. Т.нар. мегадело за КТБ се развива с темпове и график – две заседания месечно, които не са гарантирани заради 18-те подсъдими и защитниците им. Заседанията са тежки, поради което нещата вървят бавно. При така формулирано обвинение ще е трудно да се постигне справедливост. Участниците в Консултативния съвет при президента са действали по делегация, т.е. решението вече е било взето. В последните 7-8 работни дни преди 20 юни 2014 г. осигурихме изходящи преводи за 1,35 млн. лв. – ок. 15-18%. И въпреки това когато предадохме властта по решение на УС на БНБ, в банката има ликвидни средства за 500 млн. плюс бързоликвидни още 500 млн. лв. От ДПС начело с Пеевски предложиха идеята за добра и лоша банка, даже имаше идея да се ползва дъщерната банка Виктория. Целта беше да се направи диверсификация на банкирането на дребно и разширяване в посока ипотечно кредитиране, което дотогава не беше акцент в дейността на КТБ. Така щеше да се разшири портфолиото – чрез изнасянето към банка Виктория. Това позволяваше да имаме стабилна клиентска база на ниво фирми и ангажирани работници и така да имаме сериозна база за развитие, коментира в студиото на Алтернативата Георги Христов, бивш изпълнителен директор на КТБ.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


В макроикономически и юридически план в България не се прилага Конституцията, нито законите, позволяващи спасението на такива банки, защото КТБ нямаше друг проблем освен ликвидния и той е предизвикан изкуствено. Имиджовият проблем беше генериран не само от медиите на Пеевски. Оперирането на банката най-вече в секторите на енергетиката беше възпрепятствано. Сектори на икономиката като енергетика, транспорт и водно строителство бяха с над 50% концентрация в КТБ, а за всичко останало – напр. за държавните пари в търговските банки – не се говори. Фиксацията беше върху това какви са били държавните пари в КТБ и израстването на КТБ – ако е било фактор в привлечените средства, това беше в периода до 2009-10 г. След това теглото на държавно привлечените средства спадна под 25-30% спрямо общия привлечен ресурс. Този акцент се разви в периода 2011-13 г. Не сме имунизирани срещу подобен случай по няколко причини – не работят ефективно самите банкови регулатори, вкл. и службите за сигурност. Прокуратурата в момента е още по-зле. Липсата на Гешев или Цацаров не значи, че там работят хора, способни да преценят адекватно ситуацията и да проследят дейността ни. Подали сме десетки сигнали за кражба на активи и злоупотреби от страна синдици и квестори. Откраднати са над 7 млрд. активи и вече са дистрибутирани и откраднати такива за над 3,7-4 млрд. и то без да влязат там, където им е мястото. Те не могат да бъдат върнати по никакъв начин. Дори опитите за извънредно законодателство от страна на ДПС се оказаха несъстоятелни.
В момента темата КТБ е много активна в Конгреса на САЩ и в Европейския банков орган. По казуса КТБ скоро няма да се постигне справедливост. Самите досъдебни производства, отделени от мегаделото не са в развитие или в съдебна фаза, което предполага дори повдигане на нови обвинения. Така се държат много хора зависими и управляеми. От друга страна беше спряно делото срещу Елена Йончева, където също съм привлечен като обвиняем, посочи в заключение Христов.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *