Трябва да поставим на дневен ред общото дело на българската гражданска нация
Устойчиво поддържан мит е, че всички турци/мюсюлмани гласуват за една политическа партия. Има много хора от общностите, които са се опитвали да се освободят от рамката на ДПС, но това така и не се е случило. Защото на повечето партийни лидери им беше по-лесно да се договарят с един губернатор по етническия въпрос, което устройваше върхушката, но не и държавотворческия елемент в България – масовия българин и малцинствата. Случващото се в ДПС е една дълбока оран, разораване на електоралния потенциал. Голямата нива е една – над 1 млн. души, които сега се чудят накъде да се ориентират. Тя не е нито на Доган, нито на Пеевски, нито на Борисов или Иванов. Историята показва, че отношенията между партийните лидери на най-високо ниво винаги са били живи и следствие от взаимен интерес. ДПС не успя да наложи мита, че ако си турчин си от тях. В конфликта между Доган и Пеевски трудно можем да говорим за победител. Очаквам относително еднакъв нисък изборен резултат. Купеният вот в България не е бездънна яма. Основният проблем е отсъствието на адекватно политическо представителство, коментира в студиото на Алтернативата Мустафа Емин, координатор на Да България по националната сигурност.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Развръзката на политическата криза ако не стане на тези избори, ще стане на следващите. Тя ще приключи с избора на нов президент през 2026 г. Има шанс за продължаване усилията за демократизиране на българската държава – трета вълна на демократизация. Тя трябва да е свързана с вътрешнополитическото укрепване на институциите. ПП-ДБ трябва да покажат, че са готови да прескочат бариерата, установена в началото на прехода; да покажат в листите си, че са готови да обединят демократично мислещите българи с демократично мислещите турци. Това е каузата ми откакто съм член на Да България. Днес партията повдига каузата на високо ниво. Ако няма мащаб, след изборите ще търсим хора с мащаб, но не можем да оставим демократичната общност затворена в центровете на няколко големи града. Защото демократите не се разхождат само по жълтите павета.
Проблемът ни не е персонален, а структурен. Самите институции се изградени така, че могат да бъдат завладени от човек, т.е. основният принцип на демокрацията „власт власт възпира“ не функционира. Тук е мястото на тематичните работни групи за да се види какво позволява един човек да завземе институциите. Крайъгълният камък е централизацията. Основата на промяната е промяна на моделите на управление. Задачата ни като политици е да дефинираме българския национален интерес и той да има измерение в икономически показатели на масовия български гражданин. Трябва да поставим на дневен ред общото дело на българската гражданска нация.
В конфликта Доган-Пеевски няма добра страна. Победител от него трябва да излезе масовият гражданин. Като политици трябва да обезоръжим опонентите си с по-добри идеи – като слезем при хората и изградим структури. Не приемам за сериозно да се крием зад експерти. Политическите партии трябва да поемат отговорност и тя трябва да е персонална. Нужни са знакови политически лица. Трябва да следваме принципа на политическия консенсус – да се научим да си говорим и да постигаме конкретни цели. Време е да изучим демократичните механизми, които ще ни изведат от тресавището. Консенсусът трябва да е 70% – да се стигне до пасивното мнозинство, посочи в заключение Емин.