Най-вероятният пробив в политическата криза ще дойде по линия на Радев
Битката за публичното внимание и подкрепа е битка за това кой ще се окаже виновен за несъздаването на правителство за пореден път. Вече има споразумяване да се отида още веднъж на избори, на който по всяка вероятност ще видим и партия на Радев или някакъв проект за обществено движение, обединяващо различни партии като средство за излизане от политическата криза. Повтарянето на т.нар. сглобка в още една версия не се разглежда от която и да е от двете страни, пък и от останалите политически фактори на сцената, като надежден сценарий да предотвратим по-нататъшното задълбочаване на кризата. Всички страни играят игра на набедяване кой ще е виновен за провала на поредното НС. Едната битка е за председател на НС в качеството му на потенциален сл. премиер и ако КС не се произнесе навреме по разпоредбите за създаване на сл. правителство под патронажа на президента, както и по искането да се отмени продължаването на парламентарния мандат до момента на встъпване на следващото НС, то кой ще бъде премиерът в следващото сл. правителство има значение за това по какъв начин ще бъдат подготвени следващите, осми поред, извънредни парламентарни избори, коментира в пряко включване за Алтернативата проф. Огнян Минчев.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Има две политически сили, които биха могли да променят мнението си по отношение избора на председател на НС – БСП и ДБ. Загубила сериозна подкрепа сред привържениците си, ДБ не би желала още веднъж след 2021 г. да се окаже сила, подкрепила политически възход на Радев, този път като партиен лидер. Позицията ѝ има политическо обяснение от гл.т. на страха на лидерите ѝ, че могат да останат неразбрани от привържениците си.
Политическата криза е трудно преодолима поради три съществени разделения, всяко от които фрагментира партийната ни политическа система: ляво-дясно, статукво-промяна с основен вододел проблемът за корупцията и геополитическо – изток-запад. Трудно е да се създаде мнозинство, което да обединява позициите на партии, заставащи едновременно от едната страна на двете разделителни линии – геополитическата и антикорупционната. За мен геополитическият разлом е основният, защото ако минем от другата страна на бариерата чрез политически режим, оглавен от човек, който е по-скоро проруски ориентиран, обратният път ще бъде труден до невъзможност. Докато борбата с корупцията е процес, изискващ постъпателни мерки за дълго време, за да можем да излезем от хватката на олигархичната система.
Целите на т.нар. сглобка бяха провалени не само по вина на статуквото, но и по вина на реформистките сили на промяната, защото те избраха поведение, довело ги до поражение – в лицето на успешния Пеевски да участва в мнозинството за конституционни реформи.
Най-вероятният пробив в политическата криза ще дойде по линия на Радев. Има достатъчно избиратели, склонни да подкрепят подобна нова алтернатива.. Има и не по-малко други, които биха подкрепили нова дясно-центристка алтернатива. Но на този етап не виждам потенциални лидери, които да овеществят подобна възможност. Могат за бъдат направени определени стъпки към смяна на избирателната система, стига да има заинтересовани политически сили, а не само да прехвърлят на друг отговорността, че и този път няма да имаме правителство, посочи в заключение проф. Минчев.