АкцентБългария

Борете се за публичност и прозрачност – това е начинът за справяне с олигархичните структури

Лора Георгиева от АКФ и Велко Пеев, бивш експерт от Булгартрансгаз

Л. Г.

Ресурсът, с който разполага Булгартрансгаз, е огромен. Вчера след публикуване на материала ни отговори КЗК и отговорът беше в смисъл, че това е независим колективен орган; че решението там не зависи от нито един от членовете, а конкретно за заседанието по разглеждане жалбата на чешкия консорциум за поръчката по разширението на Чирен, съпругата на Вл. Малинов, изпълнителния директор към онзи момент на Булгартрансгаз, си е направила отвод. Очевидно според КЗК това е достатъчно да се гарантира независимостта и безпристрастността на този орган. Въпросът за мотивацията на всички граждански организации е много съществен.

Истината е, че това, което могат да направят гражданите, стига само донякъде. Оттам нататък са институциите. За нас е много важно повече граждани да са информирани; да са наясно какво се случва и какво не се случва в институциите и какви са задълженията им. Виждаме, че гражданите не са доволни от избора на Сарафов – организациите на съдиите и на адвокатите задават резонни въпроси каквито гражданските организации задаваме от години – напр. как е възможно човек, който толкова дълго е бил зам.-гл. прокурор, да не предлага нищо ново. Напротив, предлага запазване на всички дефекти плюс, че залага нови, т.е. дава възможност за допълнителна безконтролност на прокуратурата. Обществото обаче реагира, т.е. има полза от това гражданите да са информирани. Медиите не намират за нужна да ни обясняват защо не отразяват някой наш материал. Това е въпрос на медийната политика на частните медии. Активност би следвало да се очаква от обществените медии.

Чест прави на БНР-Варна, че реагира и ни даде трибуна. Хората обаче се информират най-вече през телевизиите. Пътната карта дори не е карта, а една таблица пълна със задължения единствено на България за по-бързото построяване на Балкански/Турски поток – задължения, поети от държавата ни формално към Газпром, на практика към Руската държава. Защо българският енергиен министър Петкова я подписва остава голям въпрос. Всичко се случва инкогнито – огромен дипломатически риск. Впоследствие картата беше скрита, защото на г-н Борисов не му беше удобно да е публична. Тя изтече от пощи на руски политици и се оказа, че последният човек, който я е редактирал и изпратил е г-н Малинов. В момента има много злоупотреби с режима за класифициране на информация – опитват се да не спазват изискванията за срочност и необходимост или се класифицират занапред документи, които още не са създадени. Сега искат да премахват и сроковете и контрола за класифициране.

В. П.

Идентифицирах сериозен проблем в Комисията на защита на личните данни – тя не е готова да осъществява подобна дейност и е под определени зависимости. Липсва капацитет, подготовка и готовност да се свърши работа. Около 10% от Дружеството работи с качествени хора, които са наясно какво е газ и какво – енергетика, но те са твърде малко, вече са остарели и уморени, вкл. и по отношение на финансовите параметри. Това в голяма степен се отнася и за ръководството. Много хора идват от институции, които нямат никакво отношение към газа. Не е ясно и защо старите газовици са с много по-малки възнаграждения от новите назначения. Проблемът е налице от 16 години.

На практика вертикалният коридор, който сега се реализира, благодарение на усилията ни с колегата Любо Стефанов, тръбите успяха да бъдат запазени. Ако питате Вл. Малинов обаче нещата едва ли стоят точно така. Вторият проблем беше с отклонението за Чирен – пак виждаме цяла тръба без отклонения. Към онзи момент и към Чирен нямаше отклонение, а имаме предходно решение от 2017 г., според което задължително Чирен трябва да се захрани от тази тръба. Колегите, присъствали на преговорите, казаха, че Газпром не са искали никакви отклонения на територията на страната. Така ги беше проектирал и проектантът. Ако си спомняте преди две години имаше прекъсване в района на Провадия. Тогава бяхме на кантар Газпром да ни санкционира, защото четири дни не можехме да изпълняваме задълженията си по газопровода. Ако имаше газ в Чирен, можеше да се поеме и реверсивно да се подаде някакво количество газ. Борете се за публичност и прозрачност – това е начинът за справяне с олигархичните структури.

Product Image
Абонирайте се за Daily Brief A&A

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *