Властта е длъжна да стига до решения. Не се ли справя, ще отнася негативи
Изборите са част от съвременната политическа система, но тя не се свежда само до тях. Начинът, по който се поддържа легитимността след тях, е много важен процес – той непрекъснато се забравя и се смачква по най-различни начини. От това не следва автоматично авторитарен режим. Кризата в демокрациите не означава, че те ще се сменят с нещо друго, а че имат вътрешна енергия за различни промени. Има обаче недоглеждане към множеството възможности за начина на взимане на решения. Това е свързано с гражданската и политическата култура, коментира в студиото на Алтернативата проф. Албена Танева.
Подкрепете независимия анализ!
Помогнете ни да продължим да предоставяме безплатни, обективни и задълбочени анализи, като подкрепите нашата работа. Вашето дарение гарантира, че ще останем независими, прозрачни и достъпни за всички. Присъединете се към мисията ни—дарете днес!
Начинът, по който партиите стигат до решенията си, не е публичен – има си съответните механизми и се предполага, че това не е еднолична воля на който и да е водач. Макар и лидерски, партиите не свързват само с индивидуалността на политическите дейци. Посланията им са с идеологически профил и той резонира с ценностите, вкусовете и разбиранията на гражданите. Няма една правилна формула. Когато има застой, няма развитие. Нормално е сложните коалиции да имат съгласие во важни теми. Разломите в световен мащаб са ясно видими и всички демокрации са изправени пред това да намерят формула за излъчване органи на власт. Въпросът е политическите сили да не се вземат на сериозно, че щом са овластени, буквално управляват вместо другите. Публичността е много важна. Всеки от нас може да инициира действия, алтернативи, натиск.
Още от зората на промените съдебната система тръгна по наивен начин и се създаде такъв модел, че практически през прехода имахме политическа промяна във всичко друго, освен във властта на бившата ДС, която и до днес не е изкоренена. Властта е длъжна да стига до решения. Предполага се, че правителството трябва да излъчи от ден първи програмните си цели и днес стана дума за това. Хората са разочаровани, защото участниците не са от едно идеологическо семейство. Днес сме стигнали до този възможен изход. Коалицията има възможност да се захване с решаване на въпроси. Ако не го правят, ще отнесат доста негативи. Политическите лидери трябва да имат въображение, което да е свързано с реалната ситуация и да могат да предлагат дългосрочни формули, посочи в заключение проф. Танева.