Империя Тръмп 2.0
Как политическите и бизнес мрежи в Източна Европа, криптовалутните начинания и публично-частните измерения на „Америка на първо място“ оформят дългосрочната бизнес визия на Тръмп
Докато Доналд Тръмп се бори да утвърди отново своята визия за Америка и света, Тръмп Организейшън вече изгражда дългосрочна глобална бизнес мрежа, предназначена да надживее неговото президентство. „Бизнес визията на Тръмп за 2025 г.“ – темата на поредица от конференции в Източна Европа – очертава план за преплитане на теми недвижими имоти, финанси, технологии и геополитика под популистка, националистическа марка.
В основата на тази стратегия е използването на Източна Европа като тестов полигон, като се използват политически съюзници, регионални икономически промени и крипто бумът, за да се разшири и консолидира глобалната частна империя на Тръмп. Резултатът е хибридна бизнес-политическа екосистема, готова да оцелее след изборните цикли и да препозиционира марката Тръмп в световен мащаб.
Източна Европа: нов хоризонт за влиянието на Тръмп
През април 2025 г. Доналд Тръмп-младши предприе турне под надслов „Бизнес визия на Тръмп за 2025 г.“ в Унгария, Сърбия, България и Румъния, чиято цел бе да консолизира бизнес връзките на семейството с Източна Европа. Насърчавайки партньорства с САЩ в противовес на китайските инвестиции в инициативата „Един пояс, един път“, Тръмп-младши определи Китай, не Русия, като основна заплаха и насърчи местните елити да се ориентират към проекти, подкрепяни от САЩ.
Подкрепете независимия анализ!
Помогнете ни да продължим да предоставяме безплатни, обективни и задълбочени анализи, като подкрепите нашата работа. Вашето дарение гарантира, че ще останем независими, прозрачни и достъпни за всички. Присъединете се към мисията ни—дарете днес!
Опирайки се на лични връзки с лидери като Виктор Орбан и Александър Вучич, Тръмп Организейшън се представя като алтернативен инвестиционен канал, проекция на президента Тръмп и на по-широка антиглобалистка и антиевропейска коалиция. Тези посещения позиционират марката Тръмп не само като търговски партньор, но и като символ на нов политически и икономически ред, основан на суверенитет, национализъм и съгласуваност с протекционистката програма на Вашингтон.
Политически и икономически лостове: мита, търговски войни и разширяване на бизнеса
Агресивната икономическа политика на президента Тръмп, включително високите мита за Канада, Мексико и Китай, принуждава източноевропейските икономики да търсят алтернативни пазари. Trump Organization използва този натиск, за да привлече местни предприятия в разширяващата се екосистема: развитие на недвижими имоти, хотелиерство, технологии и особено криптопроекти.
В България, например, сътрудничеството на Тръмп с финтех компании като Nexo е знак за нарастващ интерес към дигиталните финанси и блокчейна, с специални оферти, насочени към богати български инвеститори в замяна на привилегировано членство в новосъздадения „клуб на олигарсите“ – изпълнителната власт.
Политическите сътресения в Румъния по време на президентските избори създадоха допълнителни възможности, като посещението на Тръмп-младши беше стратегически планирано, за да се извлече полза от нестабилността за сделки с недвижими имоти и финансови сделки.
Криптовалутите и стратегията на Тръмп Организейшън за 2025 г.: паралелна финансова система
В сърцевината на стратегията на Тръмп Организейшън за 2025 г. е сливането на традиционните бизнес модели с амбициозна програма за криптовалути, което създава изключителни възможности за превръщане на политическото влияние в директни финансови печалби.
Чрез предприятия като World Liberty Financial (WLF) и високопрофилни мем монети като $TRUMP и $MELANIA, семейство Тръмп обедини спекулативните финанси, политическото набиране на средства и стратегическите инвестиции в една единствена екосистема. Те печелят два пъти: първо от скока в стойността на крипто токените си и второ от посредничеството при транзакции, улеснени от платформи като Nexo. Според Coinbase, цитиран от BBC, стойността на $TRUMP скочи с повече от 70% след обявяването на благотворителна вечеря – забележителна възвръщаемост за действащ президент.
В Източна Европа инициативите на WLF имат силно геополитическо измерение, насочени към китайското влияние във финтех сектора чрез насърчаване на защитата, подкрепяна от САЩ. Според визията на Тръмп, регионът е на път да се превърне в глобален крипто център, който ще помогне за решаването на основния проблем – облекчаване на външния дълг на Америка и даване на възможност на нова класа крипто олигарси да реализират значителни печалби и след 2028 г.
Тези начинания обаче не са без противоречия. Обвиненията в схеми за изкуствено повишаване на цените, конфликти на интереси и надвиснали регулаторни рискове замъгляват бъдещето на крипто империята на Тръмп. От решаващо значение е, че SEC, под натиска на новата администрация, класифицира мем монетите като колекционерски предмети, а не като ценни книжа, като по този начин освобождава токените, свързани с Тръмп, от по-строгите мерки за защита на инвеститорите и ги предпазва от незабавни регулаторни действия.
Изграждане на вътрешния кръг: бизнес елитът, който Тръмп привлича
Стратегията на Trump Organization за Източна Европа е насочена към избрана мрежа от влиятелни играчи:
- Политически олигарси и предприемачи с политически връзки: Бизнес фигури, свързани с популистки и националистически правителства, които могат да ускорят проекти в областта на недвижимите имоти, инфраструктурата и стратегическите инвестиции.
- Иноватори в областта на технологиите и финтех: Особено лидери в блокчейна и дигиталните финанси, способни да интегрират крипто продуктите на World Liberty Financial (WLF) в нововъзникващите местни пазари.
- Недвижими имоти: Строителни предприемачи, готови да лицензират марката Тръмп, използвайки политическия й престиж като лост за напредък на проекти в нестабилни или преходни условия.
- Бизнес лидери, противопоставящи се на Китай: Инвеститори, които дават предимство на съюзите със САЩ пред партньорствата с Китай, формирайки гръбнака на по-широката стратегия на Тръмп за икономическо отделяне.
- Консервативни глобални инвеститори: Богати лица от региона, търсещи сигурно убежище за активите си, привлечени от политически защитените от Тръмп инвестиции в САЩ като щит срещу глобалната финансова нестабилност.
Ако се съди обаче по изтекла информация за преговорите на специалният представител на Тръмп Стив Уиткоф с Путин, че става дума за брокерство на руски енергийни интереси през Северен и Турски поток, което е в пряко противоречие на интересите на американските износители на природен газ и енергийни продукти, то може да се направи обосновано предположение, че пред интересите на американския бизнес излизат тези на семействата Тръмп и Уиткоф.
Предизвикателства и рискове: навигация в фрагментирана геополитическа обстановка
Въпреки агресивния си натиск, стратегията на Тръмп за Източна Европа се сблъсква със сериозни препятствия. Страни като Унгария и Сърбия остават дълбоко вкоренени в китайските инвестиционни мрежи – чрез железопътните линии „Един пояс, един път“, фабриките за електромобили BYD и проектите за финансови технологии – и представляват силна конкуренция.
Регулациите на ЕС за криптовалутите и нарастващите опасения относно транзакционната дипломация на Тръмп допълнително усложняват обстановката. Опитите на Тръмп-младши да откъсне Вучич и Орбан от Китай вероятно ще повторят неуспешните усилия на президента Тръмп да раздели Русия и Китай.
Какво е специфично за България?
България заема уникална позиция в източноевропейската програма на Тръмп-младши:
- Лидерство във финтех и изкуствен интелект: Успехът на Nexo подчертава потенциала на България във финтех и изкуствен интелект, което я превръща в стратегическа цел в областта на технологиите. Въпреки това, не всички български компании и инвеститори вероятно ще получат преференциално третиране.
- Енергиен транзитен център: Ролята на България в проекти като „Турски поток“ и „Вертикален газови коридор“, в съчетание с потенциалните продажби на ядрени технологии от САЩ, предлага стратегически възможности, въпреки че те са предимно междудържавни сделки.
- Политическа динамика и корупция: Санкционираните елити в България (като Пеевски и Горанов) се стремят към отмяна на санкциите, което предоставя безпрецедентни възможности за „транзакционни“ партньорства, подкрепени с публични средства – проблем, който е много по-слабо изразен в Унгария или Сърбия.
- Присъединяване към ЕС: Проевропейската позиция на България и целта ѝ да се присъедини към еврозоната до 2026 г. позволяват сключването на бизнес сделки, подкрепяни от Тръмп, без геополитическите напрежения, които усложняват партньорствата с Унгария и Сърбия.
- Крипто-приятелска среда: Развиващият се финтех сектор в България, който е по-малко доминиран от китайски инвестиции в сравнение с Унгария и Сърбия, го прави плодородна почва за разширяване на криптовалутите, свързани с Тръмп.
Срещата между Борисов и Тръмп-младши: прозорец към политическите разломи в България
Неотдавнашната среща между Бойко Борисов и Доналд Тръмп-младши разкрива дълбоки разломи в българската политика. Лоббирането на Борисов в полза на Делян Пеевски – една от най-дискредитираните фигури както в страната, така и в чужбина – не му носи реални политически ползи на вътрешнополитическата сцена. Въпреки това, то остава от решаващо значение за поддържането на неговото и на ГЕРБ доминиране над политическата система в България.
Пийвски, който се стреми да разшири политическата си и бизнес власт, се нуждае спешно от отмяна на санкциите по закона „Магнитски“ от САЩ, за да формализира наследяването на Борисов като главен брокер на властта в България.
Междувременно марката „Тръмп“ продължава да губи стойност, особено в Европа, което създава допълнителна несигурност относно успеха на лобистките усилия на Борисов и баланса на нетните печалби.
Тайната около срещата подчертава деликатността на предложението на Борисов и обяснява защо той е потърсил Тръмп-младши в хотела му. Според медиите и местни източници, същността на предложението изглежда е следната:
- Отмяна на американските санкции срещу Пеевски и Владислав Горанов,
- в замяна на нови инвестиции, свързани с мрежата на Тръмп, политическа лоялност към по-широката програма на Тръмп и преференциален достъп до български проекти в областта на недвижимите имоти и криптовалутите.
Преждевременното твърдение на Борисов, че Пиевски и Горанов скоро ще бъдат изключени от списъка по закона „Магнитски“, вероятно подценява стратегическия интерес на Тръмп да запази този критичен лост върху българската политика. Вместо бързо решение, ситуацията може да сочи към продължителни преговори, в които Тръмп ще се опита да максимизира както политическите, така и финансовите си ползи.
Геополитически и бизнес акценти
Обиколката на Тръмп-младши имаше за цел да сформира блок от про-Тръмп страни от ЕС, които да ограничат Брюксел и да противодействат на икономическия възход на Китай, предлагайки комбинация от държавно сътрудничество и частни предприятия на Тръмп Организейшън.
Значението на България произтича от ролята ѝ в улесняването на финтех и крипто проекти, в ролята ѝ на енергиен транзитен център – за посредничество в сключването на енергийни сделки между Русия и ЕС и в експлоатацията на политическата уязвимост на санкционираните елити.
Тази мрежа се простира отвъд децата на Тръмп и включва приятели на семейство като Стив Уиткоф, чиито деца посредничат между руските енергийни интереси и българските възможности. Рисковете обаче остават сериозни, тъй като тарифите на Тръмп и нестабилната търговска политика правят партньорствата несигурни, а криптопроектите, свързани с Тръмп, излагат инвеститорите на непредвидими финансови рискове, включително такива за репутацията им.
План за империя след президентството
„Бизнес визията на Тръмп за 2025 г.“ е повече от упражнение по маркетинг на бранд – това е амбициозен опит да се слеят политика, бизнес и спекулативни финанси в нова глобална империя. Източна Европа е първото голямо изпитание, като недвижимите имоти, финтех, крипто и потенциално посредничеството в руските енергийни интереси са стълбовете на следващата династия Тръмп.
Резултатът обаче зависи от това как ще се справят с анти-Тръмп настроенията в Европа, популистките вълни, конкуренцията с Китай и нестабилните крипто пазари. Дали тази стратегия ще доведе до устойчива империя на Тръмп или ще се срине под тежестта на противоречията си, остава една от определящите истории на десетилетието.
Илиян Василев